Ünlü Oyuncu Fatma Girik hayatını kaybetti

24.01.2022 11:59

Koronavirüse bağlı zatürre tedavisi gören 79 yaşındaki oyuncu Fatma Girik, bu sabah tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği sonucu vefat etti.

Ünlü Oyuncu Fatma Girik hayatını kaybetti

Koronavirüse bağlı zatürre tedavisi gören 79 yaşındaki oyuncu Fatma Girik, bu sabah tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği sonucu vefat etti.

Fatma Girik, uzun süredir Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Torba Mahallesi’nde yaşıyordu. Tedavileri için yaklaşık 6 ay önce İstanbul’a gelen ünlü oyuncu, geçtiğimiz 2 hafta içerisinde durumunun ciddiyetini artırmasıyla özel bir hastaneye kaldırıldı.  Koronavirüse bağlı zatürre tedavisi gören Girik’in, çoklu organ yetmezliği sonucu bu sabah hayatını kaybetti hayatını kaybettiği açıklandı.

 

2019 Yılından İtibaren Sağlık Sorunlarıyla Uğraşıyordu

Uzun süredir sağlık sorunlarıyla boğuşan Fatma Girik, geçtiğimiz yıl da Bodrum’daki evinde rahatsızlanmıştı. Yardımcılarının çağırdığı sağlık görevlilerince, ambulansla Bodrum’daki özel hastaneye kaldırılmıştı. Girik, göğüs hastalıkları enfeksiyonu nedeniyle tedavi altına alınmıştı. Usta oyuncu daha sonra da İstanbul’da fizik tedavi görmüştü.

 

Annesi ve Ablası İle Yaşıyordu

Fatma Girik’in hayat arkadaşı Memduh Ün 16 Ekim 2015 tarihinde yaşamını yitirmiş, Bodrum’un Torba Mezarlığı’nda defnedilmişti. Fatma Girik, annesi Münevver Girik ve ablası Müesser Girik ile Torba’daki evinde yaşıyordu.

 

Fatma Girik Kimdir?

12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul’da doğan Fatma Girik, Cağaloğlu Kız Lisesi’ni bitirdi. 1957 yılında ilk başrolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri’nin yaptığı Leke’ydi. Leke’yi, oyuncu olarak adından bahsettirmeyi başaramadığı birkaç iddiasız yapım daha izledi. Fatma Girik’in performansıyla dikkatlerden kaçmayacağı film, Memduh Ün’ün yönetmenliğindeki 1960 yapımı Ölüm Peşimizde’ydi. Memduh Ün’le tanışıklığı Girik’in hayatındaki dönüm noktalarından biri oldu. 180’den fazla filmde rol aldı. İleriki yıllarında siyasete de atılan Fatma Girik, Sosyaldemokrat Halkçı Parti’den 1989-1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı yaptı. Siyaset ve oyunculuğun dışında kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato’da adlı bir programın sunuculuğunu da yaptı.

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler