Bakan ÖZER: Tüm sınıflar ve kademelerde eğitimde fırsat eşitliğini arttırıyoruz

13.10.2021 17:45

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, programı kapsamında Ağrı Valiliğini ziyaret etti. Şeref defterini imzaladıktan sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Bakan ÖZER: Tüm sınıflar ve kademelerde eğitimde fırsat eşitliğini arttırıyoruz

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer eşi Nebahat Özer, programı kapsamında Ağrı’yı ziyaret etti. Ağrı Valisi Dr. Osman Varol ile eşi Funda Varol ve Protokol Üyeleri tarafından Ahmed-i Hani Havalimanı’nda karşılandı.

 

Karşılamanın ardından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Ağrı Valiliği’ne ziyarette bulunurken Vali Yardımcısı, Kurum Müdürleri ve öğrenciler tarafından karşılandı. Vali Dr.Varol, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile makamında bir süre görüştükten sonra ziyaretleri anısına Özer’e hediye takdiminde bulundu.

 

Görüşmenin ardından Valilik Toplantı Salonu’nda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in başkanlığında, Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ve Ak Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi’nin katılımlarıyla Ağrı ilinin mevcut eğitim durumu ile devam eden ve yapılması planlanan yatırımların değerlendirildiği “İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.

 

İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer : “Hem merkez hem de ilçelerde ihtiyaç olan 6 ilkokul, 5 ortaokul, 2 anaokulu ve 1 tane özel eğitim okulunun yapılması kararını aldık.” Diyerek; Bakanlık olarak okullarda tüm sınıf ve kademelere ücretsiz yardımcı kaynak desteği sağladıklarını ifade etti.

 

“Yardımcı kaynaklar hakkında bir takım söylemler var. Millî Eğitim Bakanlığı ve hükümetimiz yıllardan beri tüm okullar, tüm sınıflar ve kademelerde eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için kitapları ücretsiz olarak dağıtıyor. Millî Eğitim Bakanlığı olarak bu ders kitaplarına ilaveten her ayın ilk haftasında dağıtılan destekleyici yardımcı kaynak etkinlik kitapları, fasiküller öğretmenlerimizin kullanacağı materyallerle ilgili ciddi çalışma yaptık. Her ayın ilk haftası bunları elektronik ortamda tüm öğrencilerimizin, tüm öğretmenlerimizin kullanımına ücretsiz açıyoruz. Bugün bir sürpriz yaptık ve Ağrı’da temel eğitimde bu materyallerden yüz bin, orta öğretimde ise 40 bin adet bastırarak tüm öğrencilerimize bugün itibariyle ücretsiz dağıtmaya başladık. Aynı zamanda bin adet tablet dağıtacağız.”

 

Eğitimle ilgili destekleyici materyalleri bakanlık olarak kendilerinin üreteceğini anlatan Özer, “Bunları vatandaşlarımızın erişimine ücretsiz açacağız. İl millî eğitim müdürlüklerimizde bunları basarak özelikle sosyoekonomik düzeyi düşük kesimlere ücretsiz olarak ulaştıracağız. Dolayısıyla öğrencilerimiz, özellikle velililerimiz, kesinlikle yardımcı kaynak almasınlar. Millî Eğitim Bakanlığının yayınladığı bu kaynakları takip etsinler. Millî eğitim müdürlüklerimiz de takip etsin.” diye konuştu.

 

Yüz yüze eğitim konusuna da değinen Bakan Özer, 81 ilde yüz yüze eğitimde 6 haftayı başarılı bir şekilde geride bıraktıklarına işaret etti. Sürecin planlandığı gibi çok başarılı bir şekilde devam ettiğini dile getiren Özer, “Bildiğiniz gibi okul kapatma değil, sınıf ve vaka bazlı kapatmayla ilgili bir sistematik geliştirdik. Herhangi bir vaka veya yakın temas olması durumunda yüz yüze eğitime 10 gün ara veriliyor. Öğrencilerimiz evlerine gittiği zaman canlı dersle, dijital platformlar üzerinden eğitimlerini sürdürüyor.” diye konuştu.

Bakan Özer açıklamasında kentte şu an 107 milyon liralık bir yatırım programının devam ettiğine değinerek, “Ayrıca 150 milyon liralık yatırım programı uygulanacağını ifade eden Bakan Özer, “Ağrı’da, yeni okul yapımları kapsamında yaklaşık 150 milyonluk bir yatırımımız var. Ağrı ilinde şu an yapımı devam eden yatırımlarla ilgili Bakanlıkta bekleyen hiçbir hak ediş yok. Programlar rutin bir şekilde devam ediyor. Bugün Ağrı ilimizde eğitimin kalitesinin artırılmasıyla ilgili eğitimdeki kalite göstergelerinin artması için neler yapabiliriz. Onu değerlendirdik. Ağrı’mıza yeni yatırımlarının yapılması kararını aldık.” dedi.

 

Özer, 50 yatak kapasiteli Diyadin Öğretmenevi ile Doğubayazıt ilçesinde yapımı planlanan 24 derslikli mesleki teknik alan lisesinin de yeni yatırım programına alındığın belirterek yatırımlarla Ağrı’nın eğitimde önemli bir konuma geleceğine inandığını kaydetti.

 

Açıklamasında Doğubayazıt’ta 100 öğrenci kapasiteli ve pansiyonu olan 24 derslikli mesleki teknik alan lisesini hizmete açacaklarını belirten Özer, şöyle konuştu: “İl gezilerimizde temel eğitim ve anaokulu yatırımlarına çok önem veriyoruz. Bu dönem içinde önem verdiğimiz konuların başında, eğitimde fırsat eşitliğinin artırmak için okul öncesi eğitime erişim imkânlarının iyileştirilmesi geliyor. Yine Ağrı’da da bu kapsamda önemli yatırımlar yapacağız. Ağrı ilimizde hem merkez hem de ilçelerde ihtiyaç olan 6 ilkokul, 5 ortaokul, 2 anaokulu ve bir de özel eğitim anaokulunun yapılması kararını aldık. Bu yatırımlar yaklaşık 150 milyonluk bir yatırım.”

 

Mevcut okullarda küçük ve büyük ölçekli onarımlar için de 18 milyon liralık yeni kaynak aktarımı kararı alındığını dile getiren Özer, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın da merkezde bulunan 20 okulun spor tesislerinin ihtiyaçlarının karşılanması için önemli çalışmalar yaptığına işaret etti.

 

Kentte doğal gaza erişim konusunda tüm merkez ve ilçelerdeki okullarda doğal gaz dönüşümünün tamamlanması amacıyla da 6,5 milyon liralık bir yatırım yapıldığını söyleyen Özer, şunları kaydetti: “Onunla ilgili tüm hazırlıkların ve sürecin başarılı bir şekilde devam etmesinden mutluluk duydum. Gelmeden önce Ağrı yatırım programında olan 2 anaokulu, 8 ilkokul ve 12 ortaokulun ihale izinlerini vermiştik. Ağrı iline ciddi yatırımlar yaptık. Bu yatırımlarımız, Bakanlık olarak öncelik vermiş olduğumuz alanlarla tamamen örtüşen alanlar… Tüm Türkiye’de okul öncesi eğitime erişimi artırmak için ciddi yatırımlar yapacağız. İstanbul’da bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde 100 anaokulu yapılması için start vermiştik ve Ağrı için de yeni anaokulların yapılması için yeni yatırımlar yapacağız. Okullarımızın kütüphane ve spor ihtiyaçlarını karşılamak için seferber olan belediye başkanımıza teşekkür ederim. Belediyenin de 2 projesi var. Belediyenin o projelerinde de yer alacağız ve her türlü desteği vereceğiz.”

 

Bakan Özer, Ağrı’daki programı kapsamında Seyit Ali Onbaşı Anaokulu ve Alpaslan Ortaokulunu da ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle sohbet etti. Millî Eğitim Bakanlığının sağladığı ücretsiz materyal desteği kapsamında öğrencilere yardımcı kaynak dağıtıldı.

 

 

Kaynak: MEB

İlgili Haberler