TOKİ başvuru şartları ve tarihleri belirlendi!

03.09.2022 12:05

Ayrılan özel kontenjan sebebiyle özellikle gençlerin ilgi odağında yer alan TOKİ sosyal konut projesi şekillenmeye başladı.

TOKİ başvuru şartları ve tarihleri belirlendi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un açıklamaları proje hakkındaki detayları gözler önüne sererken, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından yürütülen süreç tarihinin en büyüğü olarak kayıtlara geçecek.

TOKİ sosyal konut başvuru dönemi için 81 ilde bekleyiş sürüyor. Dar gelirli ailelere tanınan fırsat Bakanlık tarafından yürütülecek. Detaylar için tarih yaklaşırken uygun fiyata kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler TOKİ başvuru şartları ve tarihleri konusunda araştırmalara başladı.

Kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, projeyle ilgili, “Proje kapsamında İstanbul’da geliri 16 bin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında olanlar ev sahibi olabilmek için TOKİ’ye başvuru yapabilecek. 30 yaş altı gençlere yaklaşık yüzde 20 kontenjan ayrılacak. Yaş skalası ve bir oran belirleyeceğiz. Diyelim ki konut projesine giremediniz, arsaya başvurup kendi evinizi de yapabileceksiniz. Yeni evliler diye bir kategori olmayacak, onlardan kastımız gençler. 240 aya kadar da vade imkanı olacak. Ödemelerin toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmaması gerekiyor.” dedi.

Bakan Murat Kurum, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, vatandaşlara en iyisini sunmak için gece gündüz çalıştıklarını belirterek, “Yüzyılın sosyal konut projesinde tarih 13 Eylül. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 13 Eylül’de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesinin detaylarını açıklayacak.” ifadesini kullandı.

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler