TOGG’da Fiyat Belli Oldu

29.12.2021 13:28

Yerli Otomobil TOGG'un CEO'su Gürcan Karakaş yaptığı açıklamayla C segment SUV ile rekabetçi olacak aracın en boş paketinin 600 bin TL olacağının tahmin edildiğini açıkladı.

TOGG’da Fiyat Belli Oldu

Yerli Otomobil TOGG’un CEO’su Gürcan Karakaş yaptığı açıklamayla C segment SUV ile rekabetçi olacak aracın en boş paketinin 600 bin TL olacağının tahmin edildiğini açıkladı.

 

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Bursa’nın Gemlik ilçesindeki üretim tesisinin inşaat çalışmaları hızla süren ve 27 Aralık 2019’da gerçekleştirdiği “Yeniliğe Yolculuk” buluşmasından bu yana aldığı mesafeyi ve 2022 yılı hedeflerini Bursa’nın Gemlik ilçesindeki tesisinde düzenlenen toplantıda paylaştı. TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, planlar dahilinde hedeflere adım adım yaklaştıklarını, tesiste toplamda 250 robot olacağını ve Temmuz 2022 sonunda deneme üretimlerine başlayacaklarını belirtti. Karakaş, “2022 sonunda ilk seri üretim aracımızı banttan indireceğiz. Homologasyon testlerinin tamamlanmasının ardından da 2023 yılının ilk çeyreğinde C segmentindeki ilk aracımız SUV pazara çıkacak” diyerek, toplantıda yaptığı konuşmada, Gemlik tesisini lansmandan bu yana geçen süre içerisinde sıfırdan yavaş yavaş oluşturmaya başladıklarını ve kaba inşaatların bittiğini belirtti.

Tesisteki ekipmanların da yerleşmeye başladığını aktaran CEO Karakaş, “Boyahanesinden ve bazı robot hatlarına kadar yerleşmeye başladı. Bu senenin sonunda istediğimiz yerde miyiz? Evet. Önümüzdeki sene ortasında tesisin ekipmanlarının kurulumu tamamlanacak. Ağustos ayında deneme üretimleri başlayacak. Deneme üretimlerinden sonra kasım ayı başında bizim süreçlerin verifikasyonu diye tabir ettiğimiz, sağlanması ve dondurulması süreci yaşanacak. Onlar da sertifikasyonumuz tamamlandıktan sonra 2023’ün ilk çeyreğini bekliyoruz. Ondan sonra da satışa başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Mühendislik tarafından bakıldığında da artık sadece bir otomobilden bahsedilmediğini belirten Karakaş, “Otomobilin akıllı cihaz kısmını geliştirmeye başladık. Tedarikçilerimizi seçtik. Tedarikçilerimizin yüzde 75’i ülkemizden. Yüzde 51’lik gerçek anlamda yerlilik sağlayabilecek bir şekilde yolun başından itibaren çalıştık ve bunu hayata geçiriyoruz. Şu an çarpışma testlerini, dayanıklılık testleri, performans testlerini yapıyoruz. Mühendislik geliştirme süreçleri içerisindeki süreçleri adım adım profesyonel bir şekilde uyguluyoruz” diye konuştu.

 

” Bataryamız Yerli Olacak ”

TOGG CEO’su Karakaş, batarya konusundaki gelişmelere ilişkin, “2022 sonunda bataryamız yerli olacak’ dedik. Farasis ortaklığında Siro’yu kurduk. Geçtiğimiz yıl tam bu zamanda, ‘Ekim 2021’de ekipman kurulumuna başlayacağız’ dedik, başladık. Hızlı ve yaygın altyapı oluşumuna destek için TOGG Akıllı ve Hızlı Şarj Çözümleri AŞ ile hazırlıklara başladık” ifadelerini kullandı.

TOGG ve Farasis Energy ortaklığında enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere kurulan Siro’nun yerli batarya hücresi, modülü ve paketi üretilmesinde öncü olacağını ifade eden Karakaş, Siro’nun Türkiye’yle birlikte çevre ülkelerde de otomotiv ve otomotiv dışı sektörlerde iş ortağı olacağını söyledi.

 

“Rekabetçi Olabileceğimizi Düşünüyoruz”

Gürcan Karakaş, TOGG’un fiyatına ilişkin de açıklamada bulunarak, “Rekabetçi olabileceğimizi düşünüyoruz. Biz yola çıktığımız andan itibaren 2023’te pazara girdiğimizde ülkemizde en fazla satılan C segment SUV’ların elektrikli araç olmayacağını düşündüğümüzden dolayı içten yanmalı araçlardan pazar payı almamız gerektiğini bilerek her şeyi planladık. Dolayısıyla ‘günümüzde eğer C segmentinde bir SUV’un rekabetçiliğiyle rekabet edebilir misiniz’ diye sorarsanız ‘evet, rekabet edebiliriz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen yıl ocak ayında canlı yayında TOGG ile ilgili bilgiler vererek, Türkiye’nin Otomobilinin fiyatının ne olacağına ilişkin soruya  “Halkımızın inanıyorum ki cebini de rahatlıkla inşallah sıkıntıya sokmadan alabileceği otomobil noktasında olacak diye düşünüyorum. Bir defa o olmazsa sürümden kazanma felsefesi yürümez” demişti.

Kaynak: G.G

İlgili Haberler