Tam kapanmada açık ve kapalı olan yerler

29.04.2021 23:10

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında yapılan son kabine toplantısı (bakanlar kurulu) toplantısı sonrasında yükselişte olan vaka sayılarının düşürülmesi amacıyla 29 Nisan - 17 Mayıs 2021 tarihine kadar tam kapanma ve sokağa çıkma yasakları uygulanacağı açıklanmıştı.

Tam kapanmada açık ve kapalı olan yerler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında yapılan son kabine toplantısı (bakanlar kurulu) toplantısı sonrasında yükselişte olan vaka sayılarının düşürülmesi amacıyla 29 Nisan – 17 Mayıs 2021 tarihine kadar tam kapanma ve sokağa çıkma yasakları uygulanacağı açıklanmıştı.

Bugün itibaren başlayan uygulama boyunca açık ve kapalı olacak yerler öğrenilmek istenerek “Tam kapanmada nereler açık, nereler kapalı?” sorusuna yanıt aranmaya başlandı. Merak edilen İçişleri Bakanlığı genelge ile tam kapanmada nereler açık, nereler kapalı? Sorusu yanıtları ve tüm son dakika detayları

Dünya geneliyle birlikte Türkiye’de de etkilerini sürdüren koronavirüs pandemisiyle ilgili olarak geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısı sonrasında 29 Nisan – 17 Mayıs tarihlerini kapsayan tam kapanma uygulanacağı açıklanmıştı. Bu karar sonrasında bugün başlayan tam kapanma süresince 29 Nisan 17 Mayıs’ta açık ve kapalı olan yerler öğrenilmek istenerek İçişleri Bakanlığı genelge ile “tam kapanmada nereler açık, nereler kapalı?” sorularıyla araştırmalar yapılarak bilgi edinilmeye çalışılıyor.

TAM KAPANMADA NERELER AÇIK, NERELER KAPALI?

İçişleri Bakanlığı genelgesi ile birlikte tam kapanma uygulaması boyunca 29 Nisan 17 Mayıs’ta açık ve kapalı olan yerler ile ilgili son dakika detayları şöyle;

1.2- Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir.

Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır.

1.3- Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler) sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebileceklerdir.

Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecektir. Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecektir.

1.4- Tam kapanma döneminde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.). Vatandaşlarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

1.5- Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında yukarıda belirtilen temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofisler kapalı olacak olup uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilmeyecektir.

1.6- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan dönemde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması vatandaşlarımız açısından sokağa çıkma ve/veya şehirler arası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak olup bu dönemde konaklama tesisleri sadece zorunlu durumlara bağlı olarak seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verebileceklerdir.

1.7- Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

1.8- Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımızın 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak olup, bu konuda gerek personel görevlendirilmesi gerekse ihtiyaçların bir an evvel giderilmesi bakımından gerekli tedbirler Valiler ve Kaymakamlar tarafından alınacaktır.

Kaynak: Ş.V

İlgili Haberler