Suriye’den Gaziantep’e roketli saldırı!

21.11.2022 16:49

YPG/PKK mensuplarınca Gaziantep’in Karkamış ilçesi merkezindeki bir lise ve iki ev ile Karkamış Sınır Kapısı yakınındaki bir tıra 5 roket atıldı. Olayda 3 kişi hayatını kaybederken 10 kişi de yaralandı.

Suriye’den Gaziantep’e roketli saldırı!

YPG/PKK mensuplarınca Gaziantep’in Karkamış ilçesi merkezindeki bir lise ve iki ev ile Karkamış Sınır Kapısı yakınındaki bir tıra 5 roket atıldı. Olayda 3 kişi hayatını kaybederken 10 kişi de yaralandı.

Gaziantep’in Karkamış ilçesine, terör örgütü YPG/PKK mensuplarınca roketli saldırı gerçekleştirildi. 5 roketin, Suriye’nin Ayn El Arap kesiminden ateşlendiği belirtildi. Roketlerden biri sınıra yakın bölgede bulunan Kocatepe İlköğretim Okulu’na, biri ise seyir halinde bulunan bir tıra isabet ederken, diğerleri ise boş yol, arazi, ev ve bahçelere isabet etti.

Yaşanan elim olay sonrası gelen açıklamada, 3 kişinin hayatını kaybettiği ve 10 kişinin de yaralı olduğu aktarıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Karkamış ilçesine yönelik havan saldırısında ölen 3 kişiden 1’inin öğretmen, 1’inin ise çocuk olduğunu aktardı.

Yaşanan roketli saldırının ardından Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ ve protokol üyeleri ile birlikte patlamanın olduğu bölgelerde incelemelerde bulundu. Vali Gül, toplamda 10 yaralı olduğunu ve bunlardan 2’sinin durumunun ağır olduğunu söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin misli ile karşılık vermeye devam ettiğini kaydeden Gül, “Bazen patlamalar devam edebiliyor. Özetle 2 tane okulumuzda sıkıntımız var. Doğrudan bu okula isabet etmedi ama sesten ve basınçtan dolayı zarar gördü. Camları kırıldı ve arkadaki evlerde zarar var. Başımız sağ olsun, geçmiş olsun. Arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyor. Şehit ve yaralılarımız var. Bakanımız süreci baştan sona takip ediyor. Onlar gelecekler buraya.

Dolayısıyla biz yaralıları ziyaret ediyoruz ve olayın olduğu bölgeleri ziyaret ederek tedbir alıyoruz. TSK misli ile karşılık veriyor, atışlar devam ediyor. Biraz sabırla süreci takip etmemiz lazım. Yaralılardan 2’sinin durumu ağır. Bizler de süreci takip ediyoruz. Karşılıklı atışlar devam ettiği için hasar gören ev ve iş yerleri ile ilgili sayılar da değişebiliyor.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olay sonrasında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile basın açıklamasında bulundu. Süleyman Soylu, ilk belirlemelere göre 3 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 10 kişinin de yaralandığını açıkladı. Gaziantep’in Karkamış ilçesine, terör örgütü PKK tarafından kanlı bir saldırı gerçekleştirildi. Kobani’nin iç kesimlerinden hain teröristlerce ateşlenen 5 roket, bir okul ve yerleşim yerlerini vurdu.

Süleyman Soylu, açıklamalarına, “Tam öğlen üzeri yine sınır ötesinden bir havan atıldı. Ardından bunların yerleşim yerine isabet ettiğini görüldü. Yaralılarımız hastaneye intikal ettirildiler. Maalesef ilk aldığımız bilgilere göre 3 vatandaş hayatını kaybetti, bir tanesi de çocuk, bir tanesi öğretmen. Yerleşim yerine isabet eden bir havan sonucunda öyle bir kaybımız söz konusu. Allah rahmet eylesin. Elbette ki şu anda yaralılar var. Hastanelerde tedavilerine devam ediyorlar.

Milletimize şunu söylemek isteriz, bu gerçekleştirilen saldırılar terör örgütünün büyük kayıplar verdiği bu operasyondan sonra buna yönelik saldırılara cevabı en güçlü şekilde vereceğiz. Bütün adımlar atılacak. Olay henüz yeni. Geniş şekilde paylaşım yapacağız.” ifadeleriyle devam etti.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise, “Roketli saldırı okullara da isabet etti. Nigar Tiryakioğlu Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne, aynı zamanda top atışların yaratmış olduğu basınçtan dolayı da Kocetepe İlkokulu ve Karkamış sınıf camları kırıldı. Üç tane şehit var. 10 yaralı var. Bir tanesi sınıf öğretmeni, Ayşenur Altan’ı kaybettik. Yaralılara acil şifalar dilerim.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler