Sicil affında tarih belli oldu!

24.10.2022 22:30

Milyonlarca kredi, kredi kartı ya da çek, senet borcu yüzünden kara listede olan vatandaşın beklediği sicil affı Meclis'e geliyor. Torba yasa teklifinin içinde olması beklenen kanunla birlikte Haziran 2023'e kadar borcunu ödeyen kara listeden çıkacak.

Sicil affında tarih belli oldu!

Milyonlarca kredi, kredi kartı ya da çek, senet borcu yüzünden kara listede olan vatandaşın beklediği sicil affı Meclis’e geliyor. Torba yasa teklifinin içinde olması beklenen kanunla birlikte Haziran 2023’e kadar borcunu ödeyen kara listeden çıkacak.

Sicil affı hakkından anapara ve taksit ödeme tarihi, 1 Ekim Cumartesi gününden önce olan vatandaşlar ile şirketler faydalanabilecek. Borçlarını 1 Temmuz 2023 tarihine kadar ödeyen kişilerin ya da yapılandıran vatandaşların, Bankalar Birliği Risk Merkezi’ndeki kayıtları silinecek. Öte yandan kredi kuruluşlarının ve finansal kuruluşların, bu vatandaşlar ya da şirketlerle yaptıkları işlemlerde, geçmiş dönem performanslarına ilişkin olumsuz kayıtlar da dikkate alınmayacak.

Bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve tüketici finansman şirketlerince yapılacak kredilendirme, çek karnesi verilmesi ve diğer işlemlerde eski kayıtlar görünmeyecek. Bunu sağlayan finans kuruluşlar için bu işlemlerden dolayı hukuki ve cezai sorumluluk doğmayacak.

TBMM’de bütçe maratonu başlıyor. Çarşamba günü 2023 bütçesi ele alınacak. Cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin karşılanması öngörülüyor. İmar planlarında cemevleri için de yer ayrılacak.

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler