Seçimlerle ilgili yeni kurallar dikkat çekiyor

04.03.2022 15:04

AK Parti ve MHP tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan "Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu" haftaya Meclis'e gelerek, 15 seçmen göçünün de önüne geçilecek.

Seçimlerle ilgili yeni kurallar dikkat çekiyor

AK Parti ve MHP tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan “Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu” haftaya Meclis’e gelerek, 15 seçmen göçünün de önüne geçilecek.

AK Parti ve MHP tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan “Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu” haftaya Meclis’e gelecek.  15 maddeden oluşan düzenleme ile seçmen göçünün de önüne geçilecek. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın, Başkan Erdoğan’a düzenlemeye ilişkin geçtiğimiz günlerde son sunumu yaptığı öğrenildi. Başkan Erdoğan’ın metnin son hâline onay verdiği ifade edildi.

15 maddeden oluşan düzenleme ile özellikle seçmen göçünün engellenmesi için yeni kurallar getiriliyor. 31 Mart 2019 seçimleri öncesinde, İstanbul’daki 200 binden fazla kişi, akrabasına veya tanıdığına oy vermek amacıyla, seçmen kütüğünü Türkiye’nin değişik illerine taşımıştı. Seçim yasasında yapılacak değişiklikle seçmen nakilleri sınırlandırılacak.

Buna göre, atama ve tayinler haricinde, muhtarlık seçimlerinde vatandaşların son bir yıl içerisinde bulunduğu yerdeki seçmen kütüklerinin dikkate alınacağı ifade edildi.  Ayrıca, il seçim kurulu başkanı, en kıdemli üç hâkim arasında yapılacak kurayla belirlenecek.

Öte yandan, siyasi partilerin hazine yardımından yararlanmaları için yüzde 3 oy alma mecburiyeti taslakta korunuyor. Tartışılan dar ve daraltılmış bölge seçim sistemi ise yeni düzenlemede yer almayacak.

İlgili Haberler