Seçim Kurulu başkanları değişiyor!

14.04.2022 16:32

YSK'nın Resmî Gazete’de yayınlanan kararına göre il seçim kurulu başkan ve üyeleri ile ilçe seçim kurulu başkanları ve Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanları 6 Temmuz'a kadar yeniden belirlenecek.

Seçim Kurulu başkanları değişiyor!

YSK’nın Resmî Gazete’de yayınlanan kararına göre il seçim kurulu başkan ve üyeleri ile ilçe seçim kurulu başkanları ve Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanları 6 Temmuz’a kadar yeniden belirlenecek.

Milletvekili Kanunu ve Seçim Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen karar kapsamında, başta yüzde 10 olarak uygulanan ülke seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi olmak üzere kanunda birçok değişiklik yapıldı. Ayrıca seçim kurullarında değişiklikler de yer alarak seçim kurulu başkanlarının da değişeceği belirtildi.

Resmî Gazete’de yayınlanan kararda, 6 Nisan’da yürürlüğe giren 7393 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un ilgili maddelerinde il ve ilçe seçim kurullarının oluşumuna ilişkin değişiklikler yapıldığı hatırlatılarak değişikliğe ilişkin bigi verildi. Buna göre il seçim kurulu başkan ve üyeleri ile ilçe seçim kurulu başkanları ve Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanları değişecek.

Ayrıca ad çekme işlemlerinin ilgili Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonlarınca, kıdem esasına göre belirleme işlemlerinin ise ilgili seçim kurulları tarafından yapılmasına karar verildi.

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler