Sağlık Bakanı Koca Gürbulak’ta, Koronavirüs (Covid-19) Salgını Nedeniyle Alınan Tedbirlerle İlgili Açıklamalarda Bulundu

27.02.2020 13:38

Sağlık Bakanı Koca Gürbulak’ta, Koronavirüs (Covid-19) Salgını Nedeniyle Alınan Tedbirlerle İlgili Açıklamalarda Bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin  Koca , Ağrı’ya sınır bölgelerinde incelemelerde bulunmak üzere gitti.  Koca , İran’da yeni ipucu Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ölümlerin artması üzerine kapatılan Gürbulak sınır kapısındaki sahra hastanesinde değerlendirmelerde bulundu. Burada açıklama yapan Koca Gürbulak sınır kapısından 60 kişiyi takibe aldıklarını ve kavrama belirtisi olan 3 kişiyi hastaneye aldıklarını söyledi.

Koca’nın açıklamasından satır başları

2 gün sonra da tamamen geçişleri durdurduk. 14 gün karantina altında tutmak istiyoruz. O yüzden bu oluşturduğumuz sahra hastanelerini yerinde görmek bir eksiklik varsa bunu gidermek için buraya geldik. ”

“3 kişiyi hastaneye aldık”

“60 kişi Gürbulak’ta takip ettiğimiz kişi ve bu 60 vatandaşımız içinde soğuk algınlığı belirtisi olan 3 kişilik hastaneye aldık ve hepsini daha yakın takip etmek istiyoruz.

İran’da olan vatandaşlarımızın sınırı, evde, otelden dışarı çıkmadan, bu ortam ortamında, maskeli olmalarında, kişisel hijyen ve el yıkamalarını ve yakın temaslarda kullandığınız, 14 gün gözetim altında tutulacaklarını tercih ediyorum.

İran’da da özellikle evden veya otel odasında, dışarı çıkmadan maskeli bir şekilde bu ortam havalandırıp hijyene dikkat etmeyi gerektiriruz.

Doğubeyazıt hastanemiz var biliyorsunuz. Riskli görmek bizim, Doğu Beyazıt’a yapıyoruz. Oraya da 3 kişi ilave ettik ve 18 oldu sayı.

Ateş bulgusu yok bunlarda. Onu söylemek istiyorum. Solunum sıkıntısı yok. Öksürük sıkıntısı var.

Şu an 37 arkadaşımız aktif olarak çalışıyor. 24 tane burada ambulansımız var. 4 sedyeli ambulansımız var. Kapasitemiz birkaç saat içinde 120-130’a çıkmış olacak. Akşama kadar 220-230’a açılır. “

İlgili Haberler