Otobüslerde şehirler arası yolculukta aile indirimi ne kadar?

07.06.2020 13:35

Otobüslerde şehirler arası yolculukta aile indirimi ne kadar?

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle şehirler arası yolculukta kısıtlamalar uygulanmıştı. Kısıtlamalar otobüs biletlerine de yansıdı. Ancak normalleşme ile birlikte yeni düzenlemeler de geliyor. Bu kapsamda artık Şehirler arası yolculukta aile indirimi uygulanacak.

Çin Wuhan’dan dünyaya yayılan ve Türkiye’de de tespit edilen corona virüsünün etkileri devam ediyor. Türkiye’de virüse karşı önlem olarak pek çok tedbir alındı. Virüsün yayılmasını engellemek için şehirler arası yolculuklara kısıtlamalar getirildi. Otobüsler yüzde 50 yolcu uygulamasına başladılar. Ancak Haziran başında normalleşme ile birlikte şehirler arası yolculukta da yeni düzenlemeler uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı otobüslerde aynı aileden olan kişilerin yan yana yolculuk yapmasına izin verecek. Aynı zamanda yüzde 50 kısıtlaması nedeniyle bilet fiyatları artışı meydana gelmişti. Yeni düzenleme ile birlikte aynı aileden bilet alan kişilere aile indirimi uygulanacak.

Yan yana oturabilecekler

Şehirler arası seyahatlerde artık aynı aileden olan fertler otobüslerde de yan yana oturabilecek. 2+1 olan 41 kişilik otobüsler 34, 38 kişilik otobüsler de 32 kişiye kadar yolcu alabilecek. 2+2 otobüslerde ise 54 kişilik otobüsler 38 kişi, 46 kişilik otobüsler ise 34 kişiye kadar taşıma yapacak. Yüzde 50 kapasiteden daha fazla yolcu alınması nedeniyle durum bilet fiyatlarına da yansıyacak.

Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakanlığı’nın otobüslerde oturma çizelgesi istediğini ve bunu hazırladıklarını söyleyen Yıldırım, “Aynı aileden olan, otogara kadar yan yana gelen kişilerin otobüse bindiğinde ayrı koltuğa oturması gerekiyordu. Yüzde 50 kısıtlaması nedeniyle bilet fiyatları da arttığı için aynı aileden olan kişilere çok ciddi bir maddi külfet oluşmuştu. Yeni düzenlemeyle aile bütçesine ciddi katkı sağlanacak. Aynı aileden birlikte seyahat eden kişiler daha uyguna bilet alacak” açıklamasında bulundu.

Yüzde 25 indirim

Yeni düzenlemeyle aynı aileden olan iki kişi seyahat ederse bilet fiyatı yüzde 25 indirim uygulanacağını bildiren Yıldırım, “Aynı aileden iki kişi seyahat ettiğinde bileti yüzde 25 daha uygun alacak. Mesela virüs öncesi 100 TL olan bir bilet virüsle 180 TL’ye çıkmıştı. Yeni düzenlemeyle aynı aileden olan iki kişi seyahat ederse bilet fiyatı yüzde 25 indirimle 135 TL’ye düşecek. Eğer üç kişi olursa bilet 120 TL’den, anne-baba ve iki çocuk dört kişi seyahat ettiğinde de 110 liradan satılacak. Ancak kişi tek başına seyahat ediyorsa bileti yine 180 TL’den alacak.” İfadelerini kullandı.

Daha önce tren yolcuları için alınan karar, Sağlık Bakanlığı referansıyla İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek.

Kaynak:K.İ.

İlgili Haberler