Otobüs Bileti Fiyatları Arttı!

09.03.2022 19:10

Yükselen dolar kuru sebebiyle artan akaryakıt fiyatları, şehirler arası yolcu otobüslerinin bilet fiyatlarını da olumsuz etkiliyor. Akaryakıta yapılan son zamlarla birlikte memleketine, ailesinin yanına, gezi amaçlı şehir değiştirmek isteyen vatandaşların merak ettiği bilet fiyatları arttı.

Otobüs Bileti Fiyatları Arttı!

Yükselen dolar kuru sebebiyle artan akaryakıt fiyatları, şehirler arası yolcu otobüslerinin bilet fiyatlarını da olumsuz etkiliyor. Akaryakıta yapılan son zamlarla birlikte memleketine, ailesinin yanına, gezi amaçlı şehir değiştirmek isteyen vatandaşların merak ettiği bilet fiyatları arttı.

Rusya-Ukrayna arasında yaşanan ve dünyayı etkileyen savaş sebebiyle Brent petrolün fiyatı yükselişini sürdürürken, bu gelişme Türkiye’de akaryakıta zam olarak yansıdı. Son bir haftada 5 kez zamlanan benzin ve motorinin fiyatı pek çok ulaşım imkanını da olumsuz etkilemekte. Zam sonrası benzinin fiyatı 20 lirayı aştı, motorinin fiyatı ise 23 lira sınırına dayandı. Bu sebeple şehirler arası otobüslerinin de bilet fiyatlarının arttığı görülüyor..

Ankara Didim otobüs bileti – 230 ile 300 lira arasında değişiyor İstanbul Rize otobüs bileti – 300 ile 362 lira arasında değişiyor Manavgat Ankara otobüs bileti – 168 ile 250 lira arasında değişiyor Iğdır Ankara otobüs bileti – 350 ile 370 lira arasında değişiyor Ankara Tarsus otobüs bileti – 150 ile 180 lira arasında değişiyor İstanbul Balıkesir otobüs bileti – 150 ile 190 lira arasında değişiyor İstanbul Van otobüs bileti – 350 ile 450 lira arasında değişiyor

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, 2021 yılında İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’ndan 370 bin otobüsün sefere çıktığını, bir önceki yıla göre sefer sayının yüzde 40 arttığını belirtti. Vakaların azalmasıyla birlikte yüzde 100 kapasiteyle hizmet sunduklarını belirten Özcan, “Tam kapasiteyle birlikte firmalarımız para kazanmaya başladı. Bu nedenle 2021 yılı, 2020’ye göre iyi geçti.” diye konuştu. “Otobüs fiyatlarında yeni tarife beklentisi içerisindeyiz” Özcan, 2021 yılında yolcu ve sefer sayılarının arttığını anlatarak, şöyle devam etti: “2020 yılında İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda toplamda 257 bin 346 otobüs sefer yaptı. 2021 yılında ise bu rakam 370 bine çıktı. 2021 yılında, bir önceki yıla göre sefer sayımız yüzde 40, yolcu sayısı yüzde 30 arttı. Ama bu önceki yıllara göre kıyaslandığında yine de az. Normalde otogardan kış aylarında 1200 ile 1300, bayramlarda günlük 2500 ile 2700 arasında otobüsün kalkması lazım. Ama yine de memnunuz, yolcularda memnun. Ancak mazot fiyatlarının artması, otobanlardaki fiyat güncellemeleri bizi etkiledi. Bu aralıklarda yolcu bilet fiyatlarımız da yükselmedi. Hala eski tarifeden yolcu taşıyoruz. Bu durum bizi çok etkiliyor. Bu nedenle otobüs fiyatlarında yeni tarife beklentisi içerisindeyiz. Bunun içinde yakın zamanda yetkililerle görüşeceğiz.” Eskiden yolcu taşımacılığında fiyat tarifelerinin 4 ay sabit olduğunu ve asla değişmediğini dile getiren Özcan, “Ama bakanımız bize bir kolaylık sağladı. Artık maliyetlerin artmasından kaynaklı bakanlığa müracaat ettiğimiz zaman otobüs bileti fiyatları değişebilecek. Bu çok güzel bir haber. Artık fiyatlar için 4 ay beklememize gerek yok.”dedi.

Özcan, bakanlıktan otobüs taşımacılığından taban fiyat belirlenmesi için de talepte bulunduklarını vurgulayarak, “Bu durum firmalar arasında rekabeti engelleyecek. Bunu yanında hava yolu için de taban fiyatı belirlenmesini istiyoruz. Çünkü çok ucuz fiyata yolcu taşıyorlar. Bu durum bizi mağdur ediyor. Ayrıca devletimizden KDV indirimi istiyoruz.” diye konuştu. D2 belgeli usulsüz yolcu taşımacılığın kendilerini olumsuz etkilediğinin altını çizen Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yolcularımız bu taşımacılığı tercih ediyor. Bunun engellenmesi lazım. D2 belgeli taşımacılık istemiyoruz. D2 belgelilerin grup taşımacılığı yapması lazımken, illere ve ilçelere normal yolcu taşıyorlar. Herkes işini yapsın. Ayrıca servis taşımacılığı noktasında da bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sorunun çözülmesi için de çalışma yapıyoruz. Toplanma merkezlerinden bilet alan yolcuların belediyenin bize sağlayacağı imkanla otogarlara taşınması istiyoruz. Bunun için çalışma içerisindeyiz. Biz bütün firmaların yolcu taşımacılığının birleşmesinden yanayız.”

Firma yetkilisi Erdem Yücel ise 2021 yılında koronavirüs salgınının kontrol altına alınmasıyla seyahat etmeye bir özlem oluştuğunu belirtti. Yücel, bu durumun otobüs sefer ve yolcu sayısını arttırdığını anlatarak, “Bu durum seferlerin yüzde 40 artmasına neden oldu. 2022 yılından daha ümitliyiz. Yolcu sayımızın 2021’e göre daha da artmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler