Omicron’da Türkiye’de de yeni tedbirler çok yakın!

23.12.2021 09:54

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 virüsünde Omicron varyantına bağlı yaşanan vaka sayılarındaki artışların Ocak ayından itibaren Türkiye'de etkili olabilme ihtimaline karşı hazırlıklar başladığı öğrenildi.

Omicron’da Türkiye’de de yeni tedbirler çok yakın!

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 virüsünde Omicron varyantına bağlı yaşanan vaka sayılarındaki artışların Ocak ayından itibaren Türkiye’de etkili olabilme ihtimaline karşı hazırlıklar başladığı öğrenildi.

Omicron varyantının, görüldüğü ülkelerde genellikle bir ay içinde baskın virüs haline geldiği için yetkililer Türkiye’de de ocak ayında baskın virüs olması beklenildiğini bildirdi. Şimdilerde bu artışın iyi yönetilmesi için çalışma yapılıyor. Ocak ayında yeni koronavirüs tedbirlerinin devreye girmesi bekleniyor. Uzmanların değerlendirmelerine göre, ocak ayının sonunda vaka sayısındaki artışı önlemek için eksik aşıların tamamlanması, 3. doz aşıların yapılması büyük önem taşıyor. 3. doz aşının yüzde 80 koruyuculuğu anımsatılıyor. Önlem adına yapılacak en değerli adımın herkesin aşıyla bağışıklığını oluşturmak olduğu belirtiliyor.

Verilere göre yaklaşık 25 milyon kişi eksik aşılı. 18 yaş üstünde 7 milyon kişi hiç aşı yaptırmadı. Alınacak önlemlerin sınırlı olacağı, PCR zorunluluğu, kapalı mekanlarda sıkı pandemi kurallarına yeniden dönüş gibi planlar yapıldığı belirtiliyor. Türkiye’de 5 ay sonra aktif vaka sayısının 300 binin altına indiği duyuruldu. Vakaların pozitif çıkma oranı da son bir haftadır yüzde 5 civarında seyretti. 19 Aralık’ta ise pozitiflik oranı yüzde 4.8 çıktı. Üçüncü doz aşılar konusunda sürenin 3 aya indirilmesinden sonra günlük aşılama yeniden bir milyon sınırına yaklaştı. Geçen haftadan itibaren her gün ortalama 850 bin civarında aşı yapıldığı belirtildi. Uzmanlar, hastalığın hafif seyretmesinin kazanılmış bağışıklıktan kaynaklandığını, vakalarda belirtilerin hafif olmasının virüsün kendisinden çok, şu ana kadar doğal enfeksiyon veya aşıyla belirli bir bağışıklık seviyesine ulaşmanın etkisi olduğunu dile getirdiler.

 

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler