OGC Genel Başkanı Aydın’dan 27 Mayıs Darbesi Yıldönümü Mesajı

27.05.2022 15:54

Orta Doğu Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Nihat Aydın, 27 Mayıs Darbesi’nin yıldönümünde bir mesaj yayınladı.

OGC Genel Başkanı Aydın’dan 27 Mayıs Darbesi Yıldönümü Mesajı

Orta Doğu Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Nihat Aydın, 27 Mayıs Darbesi’nin yıldönümünde bir mesaj yayınladı.

OGC Genel Başkanı Aydın mesajında, Cumhuriyet tarihinin ilk askeri darbesi 27 Mayıs’ın ardından idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes döneminde ülkenin ve Türk insanının 10 yıl boyunca altın çağını yaşadığını belirterek, “27 Mayıs darbesi, siyasi hayatımız için kara bir lekedir ve tüm darbelerin besleyici ve adım atıldığı karanlık tohumların atıldıgı gündür.

Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçen 27 Mayıs Darbesi’nin yıldönümünden halkın oylarıyla işbaşına gelen bir hükümetin darbe ile yıkılıp Başbakan ve Bakanların idam sehpasına gönderilmesinin izahı mümkün değildir. 27 Mayıs darbesi milli iradenin tecelligahı olan Meclis’e, hükümete ve onların temsil ettiği değerlere yapılan bir darbedir. Demokrasi tarihimizin silinmez kara lekesidir.

Binlerce insanın birbirine düşman haline getirildiğini sağ sol çatışmasını halkı kutuplaştırıp kan ve gözyaşının hakim kılındığı adaletsiz hukuksuz yargılamaların çığır aştığı o günleri şiddetle ve nefret kınıyorum. 27 Mayıs 1960 darbesinin yıldönümünde bu vesile ile darbeleri ve darbecileri kınıyor, böyle kara günlerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz.

Türk siyasal ve demokrasi tarihimize bir utanç günü ve kara bir leke olarak geçen 27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümünde Demokrasi Şehidimiz Başvekil Sayın Adnan Menderes ve yol arkadaşları Sayın Bakanlarımızı rahmetle anıyorum.” ifadelerine yer verdi.

İlgili Haberler