Milyonlarca gence aylık en az 1275 TL ödenecek!

06.01.2022 19:21

Geçtiğimiz günlerde asgari ücretteki değişimler stajyer öğrenci ücretlerini de değiştirdi. Staj yapan üniversiteli, meslek lisesi öğrencisinin staj ücreti de arttı.

Milyonlarca gence aylık en az 1275 TL ödenecek!

Geçtiğimiz günlerde asgari ücretteki değişimler stajyer öğrenci ücretlerini de değiştirdi. Staj yapan üniversiteli, meslek lisesi öğrencisinin staj ücreti de arttı.

Ülkemizde gençler artan staj imkanları sürecinde maaş ödemesi de alıyorlar. İşletmelerde mesleki eğitim gören, staj ve tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere verilecek ücretin alt sınırı mevcut. Asgari ücret ile birlikte işletmelerde staj yapan üniversiteli, meslek lisesi öğrencisinin staj ücreti de arttı.

Öğrenciler, sigortalı kabul edilmekle birlikte işçi statüsünde bulunmuyor. Firmaların personel sayısının yüzde 5’inden az olmamak üzere öğrencilere beceri eğitimi zorunluluğu var.

Asgari ücretin net tutarının yüzde 30’u kadar (Bu yıl 1.275 lira), kalfalık yeterliliği kazanan 12’inci sınıf öğrencilerine de asgari ücretin yüzde 50’sinden az olmayacak kadar (2.126 lira) ödeme yapılacak.

Öğrencilere ödenebilecek en az ücretin ise tamamının devlet katkısı olarak ödenmesine ilişkin süre, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılından itibaren 5 eğitim ve öğretim yılı uzatıldı. Stajyer çalıştıran kamu kurumlarına ise devlet katkısı bulunmuyor.

Karar uyarınca ödenen devlet katkısı, ödemenin yapıldığı tarihi takip eden iki ay içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesinden İşsizlik Sigortası Fonu’na aktarılacak.

Üniversite eğitimleri sırasında staj yapması uygun görülen öğrenciler de staja başladıkları tarih itibariyle sigortalı sayılıyor, sigorta primleri okulları tarafından karşılanıyor.

Stajyer öğrenciler haftanın 3 günü 24 saatlik işletmede beceri eğitimini haftanın ya ilk üç günü ya da son üç günü olarak iş yerlerinde staj olarak tamamlamaktadırlar. Çalıştıkları bu süre için de kendilerine maaş ödemesi yapılmaktadır. Meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler 4 yıllık örgün eğitimleri süresi boyunca okullarda gördükleri teorik ve pratik eğitimlerin iş hayatında beceriye dönüşmesi için staj görevi yapmaktadırlar.

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler