Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan Açıklamalar

01.10.2020 13:36

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okullarda yüz yüz eğitimle ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Habertürk Gazetesi Yazarı Nagehan Alçı'ya konuşan Selçuk, "Aşamalı olarak yüz yüze eğitim müjdesini vermeyi çok arzuluyoruz" dedi. Selçuk, yüz yüze eğitime aşamalı olarak geçmeye planlandığını da belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan Açıklamalar

Bakan açıkladı! Yüz yüze eğitim başlayacak mı? İşte detayları… Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okullarda yüz yüz eğitimle ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Habertürk Gazetesi Yazarı Nagehan Alçı’ya konuşan Selçuk, “Aşamalı olarak yüz yüze eğitim müjdesini vermeyi çok arzuluyoruz” dedi. Selçuk, yüz yüze eğitime aşamalı olarak geçmeye planlandığını da belirtti.

Geçen sene pandemi nedeniyle erken kapanan okullar bu yıl da anaokulu ve 1’inci sınıflar haricinde eğitime uzaktan başladı.

Habertürk Gazetesi Yazarı Nagehan Alçı, okullarla ilgili merak edilen soruları Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yöneltti. Okulların açılmasını savunan Alçı, Bakan Selçuk’un verdiği cevapları köşesine taşıdı:

Geçen seneki 1’ler bu sene 2 oldular. Bu çocuklar okuma yazmayı tam sökemeden pandemi nedeniyle okullar kapandı. Bu sene 2. sınıflar hâlâ yüz yüze eğitime başlayamadı ve bu çocuklar doğru dürüst okuma yazma öğrenemedi. Ana okulları yerine 1 ve 2’leri açmak daha doğru olmaz mıydı Sayın Bakan?

Okul öncesi eğitimde zaten hâlihazırda devam eden yaz okulu sürecimiz vardı ve bu sürece bağlı olarak yüz yüze eğitime devam ediliyor Nagehan Hanım.

İlkokul 2. sınıfa geçen öğrencilerimizin ise okuma yazma sürecinde karşı karşıya kaldığı durum telafi eğitimi programlarımızda öncelikli gündemimiz oldu. Müfredatımızı telafi süreci için yeniden yapılandırdık.

Müfredatımızı telafi süreci için yeniden yapılandırdık.

Sunmakta olduğumuz basılı ve dijital eğitim materyallerimizle, TRT EBA ekranlarındaki özel yayınlarımızla yavrularımızı sürekli olarak desteklemenin çabasındayız. Aşamalı geçiş planlamamızda da önceliğimiz yine onlar olacak.

Bence Tunus güzel ve ilginç bir örnek. Her güne bir sınıf olacak şekilde organize ederek tüm seviyeleri kademeli olarak başlattı. Avrupa’da da birçok yerde Ağustos ayından itibaren yüz yüze eğitime geçildi. Siz diğer sınıflar için nasıl bir geçiş düşünüyorsunuz Sayın Selçuk?

Yüz yüze eğitime başlangıçla ilgili ilk ayrıntıları paylaşırken yapmış olduğum değerlendirmeyi hatırlatmak isterim: “Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında okullar, tüm kademe ve sınıflarda yüz yüze eğitime başladı. Ancak biz, ülkemizde daha kontrollü ve aşamalı bir başlangıçtan yanayız.”

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun değerlendirmeleri doğrultusunda, salgının seyrine de bağlı olarak tüm öğrencilerimiz için aşamalı olarak yüz yüze eğitim müjdesini vermeyi çok arzuluyoruz Nagehan Hanım.

Türkiye’nin her yerinde vaka sayısı aynı değil. Mesela Batı Marmara’da çok düşük ama oradaki okullar da kapalı. Vaka kotası getirip okulları şehir şehir kendi içinde değerlendirip açmak hem az vaka olanları ödüllendirip hem oradaki çocukları eğitime kavuşturur. Ortak karar yerine böyle bir uygulamaya geçmeyi düşünür müsünüz?

Elbette, her ilimizde salgının seyriyle ilgili farklı tabloları Sağlık Bakanlığımız paylaşıyor Nagehan Hanım.

Başlamış olan yüz yüze eğitim sürecinin illerimizdeki devamlılığı konusunda İl Hıfzısıhha Kurulları gözlemler yapıyor.

Eğitim sistemimizi bir bütün olarak değerlendirip uygulamada birlikteliği sağlamak eğitimde fırsat eşitliğinin ilkesi gereği planlamalar yapmak durumundayız.

Ülkemizdeki salgının seyri de dikkate alınarak bilimsel veriler ışığında, okul öncesi eğitim ve ilkokul 1. sınıflar için başlattığımız süreçte olduğu gibi alternatifli planlamalar dahilinde aşamalı olarak yüz yüze eğitime geçmeyi hedefliyoruz.

TEŞEKKÜR MESAJI

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Selçuk, “İyi ki anneler var.

Çocukların uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerimizin en büyük destekçisi oldular. Uyum içinde yakın takipteler. Emeğiniz için özellikle teşekkür ederim.

Bu teşekkürü hak eden çok sayıda babanın olduğunu da biliyorum.

Hepinize sonsuz teşekkürler.” diye konuştu.

Kaynak: Ş.V

İlgili Haberler