Malatya’da 5,6 büyüklüğünde deprem!

27.02.2023 15:11

AFAD'dan gelen son dakika açıklamasına göre, saat 12.04'te merkez üssü Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi olan 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi, 69 kişi yaralandı.

Malatya’da 5,6 büyüklüğünde deprem!

AFAD’dan gelen son dakika açıklamasına göre, saat 12.04’te merkez üssü Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi olan 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi, 69 kişi yaralandı.

Merkez üssü Malatya Yeşilyurt’ta 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem 6,96 km derinlikte gerçekleşti. Deprem, Malatya’nın yanı sıra Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Şanlıurfa gibi civar illerde de hissedildi. Depremin etkisiyle Malatya’daki hasarlı bazı binalarda da göçük oluştuğu öğrenildi. Öte yandan sarsıntının ardından vatandaşların meydanlara toplandığı görüldü.

AFAD Başkanı Yunus Sezer, Malatya’daki depremde bir kişinin yaşamını yitirdiğini, 69 kişinin ise yaralandığını belirtirken 29 binanın yıkıldığını bildirdi. AFAD Genel Müdürü Orhan Tatar artçı sarsıntıların devam edeceğini duyurdu. Tatar, “Şu ana kadar 5 ile 6 büyüklüğündeki 45 artçı sarsıntı var. Bugün meydana gelen depremi yine bu büyük depremlerin meydana geldiği sistem içerisinde oldu. Şu ana kadar 10 bin 282 artçı meydana geldi. Yaklaşıl 6 ayda kaydettiğimiz depremleri 3 haftada kaydettik. 3-4 arası Depremlerin sayısı 1963 4-5 aradı 671 ve 5-6 arası ise toplam 45. 5 ve üzeri artçı sarsıntılar olacaktır. Artçılar sonrası kırsal alanlarda kaya düşmesi tehlikesi olabiliyor.” dedi. 

Ağır hasarlı binadan eşya alan baba kızın ise enkaz altında kaldığı belirtildi. Arama kurtarma çalışmalarının ardından enkaz altında kalan Ali Şahingil ve bir kişi kurtarıldı. 7 binada arama kurtarma çalışması devam ediyor.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar depremi değerlendirerek, “4 katlı bir binada aile köyden geliyor. Eşyalarını almaya yukarı çıkıyor. Baba kız yukarı çıkarken deprem oluyor. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bunun dışında da 15-20 noktada da binaların yıkıldığına dair bilgiler aldık.” dedi.

İlgili Haberler