Lefkoşa Büyükelçisi Prof. Dr. Feyzioğlu’ndan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a Ziyaret

28.11.2022 14:24

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nu makamında misafir etti. Prof. Dr. Feyzioğlu, Cumhurbaşkanlığı’na gelişinde askerî törenle karşılandı.

Lefkoşa Büyükelçisi Prof. Dr. Feyzioğlu’ndan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a Ziyaret

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nu makamında misafir etti. Prof. Dr. Feyzioğlu, Cumhurbaşkanlığı’na gelişinde askerî törenle karşılandı.

İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından tören kıtasını selamlayan Feyzioğlu, Cumhurbaşkanlığı’nda hazır bulunan Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği yetkilileriyle de selamlaştı. Kabulde, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Okan Donangil de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, Feyzioğlu’na, “Sizi burada görmekten mutluluk duymaktayım. Birlikte çalışmaktan büyük bir memnuniyet duyacağım, size başarılar diliyorum.” dedi. Ardından, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Tatar’a sunduğu güven mektubunu okudu.

 Büyükelçi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun okuduğu güven mektubunda, “Sayın Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın selam ve muhabbetlerini getirdim.

Zatıalilerinin katında görev yapmış olan Büyükelçi Ali Murat Başçeri’nin, geri çağrılma mektubunu ve zat-ı devletlerinin katına şahsımı görevlendiren güven mektubunu size sunmaktan onur duyuyorum. Bu vesileyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun yolundan yürüyen büyük mücahit, toplum lideri Dr. Fazıl Küçük’ü ve şahsen yakından tanıma, feyz alma ayrıcalığına sahip olduğum büyük devlet insanı Kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş’ı rahmetle anıyorum. 

 Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nezdindeki 15. Büyükelçisi olarak görev yapacak olmak benim için gurur ve mutluluk kaynağıdır. Görev sürem boyunca Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki müstesna ilişkilerin her alanda daha da ilerletilmesi için var gücümle çalışacağımdan emin olun. Halkımız ve Kıbrıs Türkü kardeşlerimiz arasındaki eşsiz gönül bağı, bu şerefli görevde en önemli dayanağımız olacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı tarihi konuşmada tüm dünyaya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması çağrısında bulunmuştur. Emsalsiz bir siyasi irade ve kararlılığa dayanan bu haklı çağrıya uymak devletler hukukunun, insan haklarının ve vicdanın gereğidir.

Kıbrıs Türkü’ne uygulanan zalimane izolasyonlar artık son bulmalıdır. Devletler hukukuna göre bağımsız ve egemen bir devlet olduğu kuşku götürmeyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, üçüncü devletlerce artık tanınmalıdır.

 Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı ve güçlü önderliğiyle Sayın Dışişleri Bakanı’mız Mevlüt Çavuşoğlu’nun yürüttüğü mahir diplomasiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türk Devletleri Teşkilatı’na egemen ve bağımsız bir devlet statüsünde gözlemci üye olarak girmiştir. Bu üyelik, tanınma yolunda büyük bir adımdır.

 Herkes bilmelidir ki, cennet Kıbrıs Adası’nda barışı ve huzuru istemeyen, Kıbrıs Türkü’nün haklarını her gün dünyanın gözleri önünde ihlal etmeye devam eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’dir. Kıbrıs’ta gerçekçi ve sürdürülebilir tek çözüm vardır; eşit uluslararası statüye sahip iki egemen devletin varlığını kabul etmek. Bu, hukuki duruma ve gerçeklere uygun tek çıkış yoludur. Davamız haklıdır. Davamız millidir. Milletimiz, sarsılmaz bir irade ile bu kutlu davanın arkasındadır. Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti el ele, omuz omuza başaracaktır.” ifadeleri yer aldı.

 

İlgili Haberler