Küresel Gazeteciler Konseyi 2’nci yıldönümünü kutluyor

13.10.2021 15:27

Türkiye’de gazetecilik meslek örgütlenmesine küresel bakış açısıyla yeni bir soluk getiren Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) kuruluşunun 2’nci yıldönümünü kutluyor.

Küresel Gazeteciler Konseyi 2’nci yıldönümünü kutluyor

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) 14 Ekim 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı onayıyla 3335 sayılı yasaya göre uluslararası birlik statüsüyle kuruldu. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla yönetim kurulu, Genel Başkan Mehmet Ali Dim imzasıyla yazılı bir açıklama yaptı.

 

KGK’nin sadece bir meslek örgütü olmadığı vurgulanan yazılı açıklamada, “Mesleki ve sektörel işbirliği ve dayanışmadan elde edilen sinerji ile ülkemizin kamu diplomasisi faaliyetlerine medya alanında destek vermek esas misyonumuzdur. KGK kurulduğu günden bu yana misyonunun farkında olarak bu tür faaliyetlere ağırlık vermiş ve vermeye de devam edecektir” denildi.  Kuruluşundan itibaren üye yapılanması, tüm Türkiye ile tüm dünyada nitelikli temsil ve kurumsallaşma amacıyla ilerlerken, misyonlarına uygun olarak mesleki ve sektörel etkinliklere de imza attıklarını dile getirdiler.

 

İlk olarak Ankara’nın merkezi Çankaya’da beş katlı ve çok işlevsel genel merkez binasını ve akabinde de dış medya ve yaygın medyanın merkezi olan İstanbul’un en cazibeli semti Cihangir’de KGK ofisini açarak üyelerine ve sektöre hizmet sunduklarını belirten Yönetim Kurulu Türkçe ve İngilizce olarak hizmete sundukları web sitelerinden online üyelik başvurusu imkanı da sunduklarını ifade ederek Türkiye’nin İstanbul ve Ankara dışındaki 79 iline ve ABD, Çin, İngiltere, Almanya, Fransa, Japonya ve Kore de dahil olmak üzere 45 ülkeye temsilcilik atadıklarını belirtti.

 

Yönetim Kurulu yazılı açıklamasında; “24-28 Ekim 2019 tarihlerinde Rus Medya Konseyi’nin 21’nci Dünya Rus Medya Kongresi’ne ev sahipliği yaptık. 176 Rus dili konuşan yabancı gazetecinin katıldığı Ankara’daki kongreye Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay iştirak ederek bir de konuşma yaptılar. Rus gazetecileri 4 gün boyunca Ankara, Kayseri, Kapadokya, Konya ve Alanya’da konuk ederek, ülkemizin turizm potansiyeline katkı sağlayacak bir tanıtım etkinliğine de imza atmış olduk.” Dedi.

 

KGK Ailesi’nin katkı ve desteğiyle Ocak 2020 tarihinden itibaren her 6 ayda bir yayınlanmaya başlayan münhasıran gazetecilik konulu (Türkçe ve İngilizce) Küresel Medya / Global Media dergisiyle sektör ve gazetecilerle yazılı iletişim köprüsü kurduklarını da szölerine eklediler.

 

Yönetim Kurulu, “Pandemi öncesinde gerçekleştirdiğimiz Kıbrıs, Azerbaycan ve Almanya medya buluşmaları ile yerli ve yabancı üyelerimizi bu ülkelerdeki gazetecilerle bir araya getirdik. Ayrıca, bu ülkelerde medya kuruluşlarını ve örgütlerini ziyaret ederek işbirliğinin sürdürülebilir olması amacıyla protokoller imzaladık. Kıbrıs ve Azerbaycan buluşmalarımıza Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da katılarak birer konuşma yaptılar. Türk coğrafyasında birlik ve beraberliği tesis etmek amacıyla kurulan Türk Konseyi ile de üst düzeyde işbirliği ve dayanışma içinde Türk devletlerindeki meslektaşlarımızla daha fazla dayanışma içinde olmanın çabası içindeyiz. Ürdün, İran ve Özbekistan’a yapmayı planlandığımız medya buluşmalarını ve ülkemizin farklı şehirlerinde yapacağımız buluşmaları ne yazık ki pandemi dolayısıyla ertelemek zorunda kaldık.” Dedi.

 

Bu süreçte, 40’a yakın meslektaşlarını da Covid19 nedeniyle kaybettiklerini belirten Kurul, “pandeminin halen devam eden olumsuz etkilerinin mağdur ettiği medya kuruluşları ve medya çalışanlarının desteklenmesi ve sorunların çözümü için gayret sarfettik. KGK Ailesi olarak da büyük acılar yaşadık. Kasım 2020’de kaybettiğimiz Malatyalı üyemiz Akif Çelik’ten sonra Nisan 2021’de de konseyimizin fikir babalarından, kurucumuz ve Genel Başkan Yardımcımız Veli Altınkaya’yı da koronavirüs illetine kurban verdik. Bu vesileyle kaybettiğimiz tüm meslektaşlarımızı tekrar rahmet ve dua ile anıyoruz.” İfadelerine yer verdi.

 

KGK Ailesi tüm seçilmiş kurullarla 2-4 Temmuz 2021 tarihlerinde Alanya’da toplanarak önemli kararlara imza attı. Bu yıl ilk kez verilen Küresel Başarı Ödüllerini de Alanya’da sahiplerine takdim edildi.

 

KGK’nin  özellikle yerel medyanın her daim destekçisi olduğunu ve olmaya da devam edeceklerinin yer aldığı açıklamada, yerel medyanın çağın gerektirdiği şekilde dijital dönüşümüne destek verecek projeler üzerinde çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

 

Türkiye gibi kardeş ülke Azerbaycan da konseyimizin duyarlılık alanı içinde yer aldığını ifade eden Kurul, “Azerbaycan’ın Karabağ’da 44 gün süren ve zaferle sonuçlanan vatan savaşı sonrasında, Azerbaycan’ın haklılığının uluslararası kamuoyuna daha iyi anlatılması amacıyla 3 kez yabancı gazetecilerden oluşan heyetleri Karabağ’a götürerek kardeş Azerbaycan’ın kamu diplomasisi faaliyetlerine destek verdik.

 

Ayrıca, Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencilerine “Medya Gönüllüleri-145” isimli projemizle eğitim desteği verdik. Azerbaycan’da pek çok mesleki, kültürel ve tarihsel etkinliğe de paydaş olduk. Kardeş Azerbaycan’ın resmi ve sivil teşkilatları tarafından pek çok kez teşekkür plaketi ile taltif edilmekten onur duyduk.” dedi

 

Türkiye’nin yükselen haber kanalı Haber Global ile yürütülen ortak proje kapsamında, KGK Dış Medya Meclis Başkan Vekili Benan Kepsutlu’nun yapım, yönetim ve sunumu ile dış politika ağırlıklı Ajanda programının hayata geçirilmesini sağladıklarının belirtildiği açıklamada, “Kamu diplomasisine de destek vermeyi amaçlayan bu program KGK dış temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleştiriliyor. Alanya toplantısında alınan karar gereğince kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz ve bazı üniversitelerin de paydaşımız olduğu Küresel Medya Akademisi, Ocak ayı itibariyle önce İstanbul ve Ankara’da başlayacak olan programlardan sonra Anadolu ve Trakya’daki genç meslektaşlarımıza da eğitim vermeye başlayacak.” Dendi.

 

“Henüz 2’nci yılını dolduran  konseyimizin çalışmalarına ve gelecek vizyonuna katkı sağlayan tüm üyelerimiz başta olmak üzere, kuruluşumuzdan bu yana desteklerini esirgemeyen Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na en kalbi şükranlarımızı sunarız.” İfadeleriyle birlikte açıklama son buldu.

İlgili Haberler