Küçük esnafın kazançları gelir vergisinden istisna tutulacak

14.10.2021 22:12

Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kabul edilen düzenlemeye göre, 'küçük esnaf' olarak ifade edilen ve 850 bin civarında olan mükellef grubunun kazançları gelir vergisinden istisna tutulacak.

Küçük esnafın kazançları gelir vergisinden istisna tutulacak

Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kabul edilen düzenlemeye göre, ‘küçük esnaf’ olarak ifade edilen ve 850 bin civarında olan mükellef grubunun kazançları gelir vergisinden istisna tutulacak.

 

850 bin küçük esnafı rahatlatacak Vergi Usul Kanunu, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kabul edilen kanunla; konaklama vergisinin yürürlük tarihi, 1 Ocak 2023’e erteleniyor. Çiftçilerin desteklenmesi için kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan tarımsal destekleme ödemeleri, gelir vergisinden istisna tutulacak.

 

Sosyal medya paylaşım ve içerikleriyle kazanç elde edenler kabul edilen kanun ile birlikte 640 bin liraya kadar olan gelirlerinde yüzde 15 stopaj ödeyecek. 640 bin lirayı geçen gelirler ise gelir vergisi kapsamında alınacak. Kanun ile birlikte bu maddelere ek olarak elektronik ortamda vergi dairesi kurulabilecek, vergi incelemesi uzaktan yapılabilecek.

İlgili Haberler