Koronavirüste yeni yol haritası gündemde!

07.01.2022 15:47

Omicron varyantı ile Koronavirüs pandemisinde hasta sayıları artmaya devam ediyor. Bu sebeple yetkililer koronavirüste (Kovid-19) yeni yol haritasını hazırlamaya başladı. Haritaya göre, okullarda yarıyıl tatilinin öne çekilmesi ve bir hafta uzatılması gündemde.

Koronavirüste yeni yol haritası gündemde!

Omicron varyantı ile Koronavirüs pandemisinde hasta sayıları artmaya devam ediyor. Bu sebeple yetkililer koronavirüste (Kovid-19) yeni yol haritasını hazırlamaya başladı. Haritaya göre, okullarda yarıyıl tatilinin öne çekilmesi ve bir hafta uzatılması gündemde.

Koronavirüs pandemisi omicron varyantı ile yeniden artış göstermeye başladı. Alınan bilgilere göre, yeni pik dalgası olduğu düşünülen ve tüm dünyada ani bir yükselişin yaşandığı kovid-19 pandemisinde günlük vaka sayılarının bu ay sonunda 100 bine dayanması bekleniyor. Yetkililer de yeni yol haritasını hazırlamaya başladı. Yeni yol haritasıyla restoran, kafe, sinema ve tiyatroda yüzde 50 kapasite kuralının yeniden uygulanması ile okullarda yarıyıl tatilinin öne çekilmesi ve bir hafta uzatılması gündemde.

Hazırlanan yol haritasında adım adım neler yapılabileceğine ilişkin maddeler yer alıyor. Üzerinde durulan önlemler, AVM, tiyatro, konser, restoran ve cafelerdeki denetimlerin sıklaştırılması, belli alanlara aşı kartı ya da PCR testi ile girilmesi. Duruma göre kapalı alanların kullanım kapasitesinin yüzde 50’ye düşürülmesi bulunuyor.

En önemli kararlar ise okullar ile üniversitelerde yaşanacak. Okullardaki vaka sayıları takip edilecek. Vakaların çok artması halinde bulaşın kesilmesi için Ocak ayı sonundaki iki haftalık ara tatilin öne çekilerek bir hafta uzatılması üzerinde duruluyor. Üniversitelerde birçok öğrencinin finaller nedeniyle hasta olduğu halde test yaptırmadığı ve bulaşın çok arttığı belirtiliyor. Finaller sonra verilecek ara ile bu zincirin de kırılabileceği düşünülüyor.

ABD’de ve İngiltere’de omicron ile ilgili yapılan çalışmalar çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. İngiltere’de yapılan araştırmaya göre yoğun bakımdakilerin yüzde 90’nını aşısızlar (İngiltere’de aşısızlar nüfusun sadece yüzde 10’na denk düşüyor) oluşturuyor. ABD’de merkezli araştırmada ise delta varyantına yakalanan 563 bin, omicron olan 14 bin kişinin verileri karşılaştırılarak yapıldı. Buna göre Delta’da acile başvurular yüzde 15,22 iken omicronda bu yüzde 4,55’e geriledi. Hastaneye yatış omicronda yüzde 1,75, deltada yüzde 3,93, yoğun bakıma geçiş omicronda binde 26, deltada binde 78, mekanik veniülasyon omicronda binde 26, ventilasyon da binde 78 olarak gerçekleşti. Rakamların bu kadar düşük olmasında aşının da büyük bin etkisi olduğu düşünülüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 vakalarındaki artışa dikkati çekerek, mecburi olmayan ziyaret ve görüşmeler ile kalabalık ortamlardan kaçınılması uyarısında bulundu. Koca sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımında “Vakalar artıyor. Yapılması mecburi olmayan ziyaretlerden ve görüşmelerden, kalabalık ortamlardan kaçınalım. Daha sakin ve tedbirli davranalım. Hareketliliğimiz azaldıkça Omicron’un da hızı kesilecek” ifadelerini kullandı.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu, “Grip ve Kovid-19 varyantlarının belirtileri birbirine benziyor. Her iki hastalıkta da üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları söz konusu. Ateş, kırgınlık, boğaz ağrısı ve öksürük önemli bulgulardır. Ancak akciğer enfeksiyonu (zatürre), Kovid-19’da daha sık görülmekte. Omicron’un diğer Kovid-19 varyantlarından farkı hastalığın kuluçka süresini 2-3 güne düşürmesi, dolayısıyla bulaşma hızının daha fazla olması. Omicron varyantı, çocuklarda genellikle belirtisiz ya da boğaz ağrısı, kırgınlık, öksürük ve burun akıntısı gibi hafif şikâyetlere neden olmakta. Ancak nadiren hastaneye yatış gereksinimi olabilmekte.” açıklamasında bulundu.

 

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler