Kentsel dönüşümde devletin desteği 400 bin TL’ye yükseltildi

02.02.2022 14:43

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre riskli olarak tespit edilen konut veya iş yerlerine verilecek olan faiz destekli krediler 200 bin TL'den 400 bin TL'ye yükseltildi.

Kentsel dönüşümde devletin desteği 400 bin TL’ye yükseltildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre riskli olarak tespit edilen konut veya iş yerlerine verilecek olan faiz destekli krediler 200 bin TL’den 400 bin TL’ye yükseltildi.

Kentsel dönüşümde devletin sağlayacağı desteğe esas parasal limitler artırıldı. Cumhurbaşkanlığının “6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre faiz desteği sağlanacak kredi anapara tutarı limitleri, güçlendirme kredisi için 80 bin TL’den 160 bin TL’ye, konut yapım ve işyeri yapım kredileri için 200 bin TL’den 400 bin TL’ye yükseltildi.

Karara göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanan faiz destekli kredilerin kullandırılma süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı. Faiz desteği sağlanacak kredi anapara tutarı limitleri, güçlendirme kredisi için 80 bin TL’den 160 bin TL’ye, konut yapım ve işyeri yapım kredileri için 200 bin TL’den 400 bin TL’ye yükseltildi.

Bir hak sahibi adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarının 1 milyon TL olan limiti 2 milyon TL’ye çıkarıldı.

Kararla ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanan faiz destekli kredilerin kullandırılma süresi de 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı.

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler