KDV İndirimi bugün etiketlerde!

01.04.2022 14:07

Temel ihtiyaç ürünlerinde yapılan ve fiyatların düşmesini sağlayacak KDV indirimi, bugün etiketlerde güncellenerek uygulamaya geçiyor.

KDV İndirimi bugün etiketlerde!

Temel ihtiyaç ürünlerinde yapılan ve fiyatların düşmesini sağlayacak KDV indirimi, bugün etiketlerde güncellenerek uygulamaya geçiyor.

Ffiyat artışlarının önünü kesmek ve indirim sağlayarak enflasyona olumlu bir etki sağlamak amacıyla yapılan KVD indirimi bugün uygulamaya geçiyor. Yeni uygulanacak indirimli KDV oranlarının market raflarındaki ürünlerin etiketlerine fiyat indirimi olarak yansıması bekleniyor. Yapılan indirimle birlikte deterjan, sabun, şampuan, tuvalet kağıdı, peçete, kağıt mendil, dezenfektan ve ıslak mendil, bebek ve yetişken bezi, hijyenik ped, diş fırçası ve diş macunu gibi hijyen ürünlerinde KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düştü.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesini takiben 81 ildeki ticaret müdürlükleri aracılığıyla ülke genelinde denetimler gerçekleştirecek. KDV indirimi sahada ekiplerce de denetleniyor. KDV indirimini etiketlen yansıtmayanlara cezalar kesilecek.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda temel ihtiyaç maddelerinde uygulanacak KDV indiriminin amacına ulaşması için gerekli çalışmaları yaptıklarını belirterek, “KDV indirimini fiyatlara yansıtmayan ve haksız fiyat artışlarıyla vatandaşlarımızı mağdur eden firmalara en ağır yaptırımları uygulayacağız.” ifadesini kullandı.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu konu ile ilgili olarak, “Özelikle ıslak mendil, bebek bezi, kağıt havlu, bazı deterjanlar, yumuşatıcılar, yüzey temizleyicilerde fiyat değişikliği olduğuna dair tüketicilerden tepkiler geliyor. Tüketiciler etiketlerdeki fiyat değişim tarihlerine dikkat etmeli. Fotoğraflayın, belgeleyin ve bunu cuma günü yapılan etiket değişikliği ile birlikte ilgili bakanlığa iletin. Cimer var, alo 175 var. Çok kolay artık şikayet etmek.” şeklinde çağrı yaptı.

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler