Hedef gösterilen barolara, 48 barodan tam destek: Barolarımızın yanındayız

25.07.2021 21:05

"Irkçı saldırıları kınıyoruz" başlıklı açıklama nedeniyle, Kandil'in Baronları başlıklı haberiyle baroları hedef gösteren yayın organını kınayan  48 baro: Barolarımızın  yanındayız diyerek tam destek verdi

Hedef gösterilen barolara, 48 barodan tam destek: Barolarımızın yanındayız

“Irkçı saldırıları kınıyoruz” başlıklı açıklama nedeniyle, Kandil’in Baronları başlıklı haberiyle baroları hedef gösteren yayın organını kınayan  48 baro: Barolarımızın  yanındayız diyerek tam destek verdi

İstanbul, Ankara ve İzmir barolarının da aralarında bulunduğu 48 baro, “Irkçı saldırıları kınıyoruz” başlıklı açıklama nedeniyle Yeni Şafak gazetesi tarafından hedef gösterilen 15 baroya destek açıklaması yaptı. Açıklamada, “Baroları hedef haline getiren söz konusu yayın organını kınıyor, yargı önünde hesap vermeleri için konunun takipçisi olacağımızı ve açıklama yapan barolarımızın yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiriyoruz” denildi.

Kürt vatandaşlara yönelik saldırıların ardından 15 baro 21 Temmuz’da “Irkçı Saldırıları Kınıyoruz” başlıklı ortak açıklama yaptı. Yeni Şafak gazetesi ise 23 Temmuz’da “Kandil’in Baronları” başlığı ile baroları hedef aldı. Bunun üzerine 48 baro ortak açıklama yaparak “Bu gazete tarafından yayınlanan ve 15 il barosunu hedef gösteren yazı bir haber değil, üslubu ve içeriği ile halkı kin ve düşmanlığa sürükleyecek, kaos yaratacak bir propaganda malzemesidir” ifadesini kullandı.

ANKA Haber Ajansı’nda yer alan habere göre 48 baronun ortak açıklaması şöyle:

“15 baromuz tarafından 21 Temmuz 2021 tarihinde yapılan ‘Irkçı Saldırıları Kınıyoruz’ başlıklı ortak açıklama ile nefret söylemi ve ayrımcı dile son verilerek bu tür saldırılara karşı etkin soruşturma yürütülmesi talep edilmiştir.

Baroların eleştirdiği ayrımcı dil ve nefret söylemi bu kez 23 Temmuz 2021 tarihinde bir gazetenin provokasyonunda kendini göstermiştir. Bu gazete tarafından yayınlanan ve 15 il barosunu hedef gösteren yazı bir haber değil, üslubu ve içeriği ile halkı kin ve düşmanlığa sürükleyecek, kaos yaratacak bir propaganda malzemesidir. Bu durum, kişi ve kurumların iftiralarla hedef haline getirilmesindeki cüretin yazıya dökülmüş halidir.

Ancak bu yazıyı yazanlar unutmasınlar ki; hukuk kurumları olan barolar hiçbir gözdağına boyun eğmeyecek, gerçekleri dile getirmekten asla vazgeçmeyecektir.

Bu ve benzer üslup ve yöntemlerle halkın haber alma hakkını istismar ederek baroları hedef haline getiren söz konusu yayın organını kınıyor, yargı önünde hesap vermeleri için konunun takipçisi olacağımızı ve açıklama yapan barolarımızın yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiriyoruz.”

Kaynak: T24

İlgili Haberler