DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2065426-4,09%
Ağrı
12°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hatay’da ard arda iki deprem yaşandı!

Hatay’da ard arda iki deprem yaşandı!

ABONE OL
21:18 | 20 Şubat 2023 21:18
Hatay’da ard arda iki deprem yaşandı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremler sonrasında Hatay’ın Defne ilçesinde saat 20.04’te 6.4 büyüklüğünde, Samandağ ilçesinde de saat 20.07’de 5.8 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.

Hatay’da akşam saatlerinde peş peşe depremler meydana geldi. AFAD, 6.4 büyüklüğündeki depremin merkez üssünü Defne, 5.8 büyüklüğündeki depremin merkez üssünü Samandağ olarak açıkladı.

Depremler bölgede paniğe yol açarken uzman isimler canlı yayında meydana gelen depremleri değerlendirdi. “Adana bölgesinde bir stres transferi olabileceğini düşünüyoruz. Bir de Kıbrıs’ta, özellikle kuzeyi ve güney kısmında stres transferi olabilir” diyen Prof. Dr. Naci Görür, “Kıbrıs’ta bir deprem olursa yakın zamanda yer bilimciler olarak bizim için sürpriz olmaz” açıklamasını yaptı. “Bu tetiklenen bir deprem, artçı değil” diyen Prof. Dr. Okan Tüysüz ise “Antakya Samandağ arasında bu büyüklükte bir deprem daha beklenebilir.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Naci Görür yaşanan son depremle ilgili, “Hatırlarsanız; depremlerden sonra ben ve Celal Şengör, Hatay ve Adana havzasına dikkat etmek lazım, oralarda kırılmamış kimi faylar yüklenmiş olabilir diye uyardık. Halk korku içinde, anlayabiliyorum. Hatay’da evlere çok girmemişlerdi, biz söyledik diye. Oralarda stres transferi söz konusu olabilir. Bizim beklediğimiz bir depremdi. Maraş depremlerinin bir anlamda Hatay’a stres transfer etmesi sonucu gelişmiş olan bir depremdi. Ölüdeniz fayı da bizim sınırlarımız içerisinde büyük ölçüde kırıldı ve enerjisini boşalttı.

Bizim endişe ettiğimiz alan olarak Adana havzası kaldı. Kıbrıs’tan da endişe ediyoruz, Maraş depremi sonucu. Kıbrıslılarla da konuştuk ve uyardık. Öngörü olarak söyledik. Bu deprem sözün özü, bizim ve birçok yer bilimcinin söylediği Maraş depremlerinin sonucu olan kırılmamış bir faydır. Ben artık Hatay’da daha büyük bir deprem olacağını sanmıyorum. Bu zaten 6.4, çok küçük sayılmaz.

Adana bölgesinde bir stres transferi olabileceğini düşünüyoruz. Bir de Kıbrıs’ta, özellikle kuzeyi ve güney kısmında stres transferi olabilir. Levha, Kıbrıs’ın altına dalıyor. Kıbrıs yayı dediğimiz bir yay var. Maraş depremleri, peş peşe olan büyük depremler. Bu depremler; kimi araştırmacılara göre 4, kimisine göre 7 metre olarak Anadolu’nun Güney’e kaydığı söyleniyor. Kıbrıs’ta bir deprem olursa yakın zamanda yer bilimciler olarak bizim için sürpriz olmaz.

Prof. Dr. Okan Tüysüz ise konuyla alakalı, “Bu tetiklenen bir deprem, artçı değil. Amanos segmenti dediğimiz Kahramanmaraş/Türkoğlu’ndan başlayan fay, Antakya’nın içerisine kadar kırılmıştı. Şimdi Antakya’nın içerisinden Akdeniz’e bir deprem beklentisi var. Bunun üzerinde gelişen depremin de 6.4 büyüklüğünde verildiğini görüyoruz. Özellikle bölgedeki hasar görmüş yapıların hasar seviyesinin artmış olma ihtimali yüksek.

Göksun’un Savrun fayı yine deprem oluşturabilecek bir bölge. Orada birkaç bin yılda bir deprem oluyor ama dengeler değişti. 6 Şubat’ta olan depremin kuzey ucu olan Bingöl/Palu çevresinde dikkatli olmak gerekiyor. Bunun bir yüzey kırığı yaratıp, yaratmadığına bakmamız lazım. 6.4, yüzeye çıkan ve yüzeyde kırık yaratan bir faydır. Antakya Samandağ arasında bu büyüklükte bir deprem daha beklenebilir. Orada bulunan fayın boyu, denizin içerisine doğru oldukça devamlıdır. Benzeri depremleri birkaç defa daha görme ihtimalimiz var.” dedi.

Jeoloji yüksek mühendisi Prof. Dr Süleyman Pampal da Hatay’daki depremlerin ardından yaptığı ilk yorumlarda, “Olabiliyor işte tehlikenin varlığını sürekli vurguladık. Aslında Hatay hala maalesef ana depremini yaşamamış olabilir. Bu Kahramanmaraş depremi Pazarcık üst deprem, Hatay’a doğru yaklaştı Kırıkhan civarına kadar indi ama daha aşağıda kırılacak çok yer var yarısına yakın kısmı duruyor. Yani aşağıda ve kuzeyde de Malatya fayı, Ovacık fayı ve Bingöl civarında Karlıova arasında başka faylar var dedik.” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.