Hatay Cezaevi’nde 3 hükümlü hayatını kaybetti!

09.02.2023 11:34

Hatay Cezaevi'nde 3 hükümlü hayatını kaybetti!

Hatay Cezaevi’nde 3 hükümlü hayatını kaybetti!

Hatay T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bir kısım adli hükümlü ve tutuklu yangın çıkararak firar girişiminde bulundu. Olayda yaralanan 12 hükümlüden 3’ü öldü.

Tüm Türkiye yaşanan büyük afette enkaz altında kalan vatandaşları kurtarmaya çalışırken, depremin vurduğu Hatay’daki T Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahkumlar, yangın çıkararak firar girişiminde bulundu.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerin ardından Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, konuya ilişkin açıklama yaptı. Yapılan basın açıklamasında, mevzuat çerçevesinde gerekli müdahale yapıldığı ve çıkan olaylarda 12 hükümlü ve tutuklunun yaralandığı belirtildi. Hastaneye kaldırılan yaralılardan 3 hükümlü ve tutuklunun ise hayatını kaybettiği belirtildi.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu hakkında bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında yer alan iddialarla ilgili basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan bir kısım adli hükümlü ve tutuklunun firar teşebbüsünde bulunması ve ardından yangın çıkarması nedeniyle; firarı önlemek, yangını söndürmek ve ceza infaz kurumunun tutuklu ve hükümlülerin güvenliğini sağlamak için yasal mevzuat çerçevesinde gerekli müdahale yapılmıştır.

Müdahale sonucunda firar girişimi engellenmiş, yangın söndürülmüş tutuklu ve hükümlülerin güvenliği sağlanmıştır. Olaylara müdahale sırasında 12 adli hükümlü ve tutuklu yaralanmış, hastaneye sevk edilen yaralılardan 3’ü vefat etmiştir.

Hadisenin soruşturulması için Adalet Bakanımız tarafından Adalet Bakanlığı müfettişleri ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü kontrolörleri görevlendirilmiş, olayla ilgili adli ve idari tahkikat başlatılmıştır.

Ceza infaz kurumunda kadın hükümlü/tutuklulara tecavüz edildiği iddiaları ve diğer asılsız ithamlar tamamen gerçek dışıdır. Söz konusu olaylar neticesinde ceza infaz kurumunun hükümlü ve tutuklular tarafından kullanılamaz halde tahrip edilmesi nedeniyle hükümlü ve tutukluların başka ceza infaz kurumlarına sevki sağlanmıştır.” ifadeleri yer aldı.

İlgili Haberler