EYT, bugün Meclis’te görüşülecek!

28.02.2023 14:54

Milyonlarca kişinin merakla beklediği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için artık geri sayıma geçildi. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen kanun teklifi bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek.

EYT, bugün Meclis’te görüşülecek!

Milyonlarca kişinin merakla beklediği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için artık geri sayıma geçildi. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen kanun teklifi bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek.

Görüşmelerde, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “İlk gündem başlığımız EYT düzenlemesi salı günü umuyorum ki bitirebiliriz” dedi.

Milyonlarca kişinin beklediği EYT teklifi hafta içinde yasalaştırılacak. Teklifte herhangi bir değişiklik öngörülmüyor. Buna göre, 8 Eylül 1999 ve öncesinde işe başlayanlar emekli olabilecek. Emeklilikte yaş sınırı aranmayacak. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından başvurular alınacak. İlk maaşların nisan ayında hesaplara yatırılması planlanıyor.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin süreçle ilgili, “EYT ile ilgili kanun teklifi yasalaştıktan sonra Resmi Gazete’de yayınlanmasını bekleyeceğiz. Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra sosyal güvenlik kurumlarından ’emekli olabilir’ yazısını alacaklar. Ve bu yazıyla birlikte işverenlerine emeklilik dilekçesi verecekler.

İşverenlerin vakit kaybetmeden aylık talebinde bulunabilmeleri için çalışanların işten çıkışlarını yapmaları gerekir. İşverenler çıkışlarını bildirdikten sonra çalışanlar bu sefer e-Devlet üzerinden ya da kurumlara giderek o andan itibaren aylık bağlatma talebinde bulunabilirler.” dedi.

Düzenlemede; yaş sınırı yer almıyor. İlk etapta 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkı elde edecek. Kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl hizmet şartı geçerli olacak. Prim günü eksiği olanlar, doğum ve askerlik borçlanmasıyla tamamlayabilecek.

Maaşlar, emeklilik için başvuru dilekçesi verildikten sonraki ay başından itibaren ödenmeye başlanacak. Emekliliğe hak kazananların aylıkları kesintisiz ödenecek. Kıdem tazminatı ödemeleri de yapılacak. Ödemelerin zamanı, çalışanın işverenlerle yaptığı anlaşmaya göre değişecek.

 

İlgili Haberler