Esnafa Elektrikte Yeni Paket Geliyor!

05.02.2022 13:05

Küçük esnafın bir süre önce gündeme taşıdığı elektrikte "özel esnaf tarifesi" uygulanması için çalışma başlatıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, esnafa elektrikte yeni gelecek paketle ilgili çalışmalara başladı.

Esnafa Elektrikte Yeni Paket Geliyor!

Küçük esnafın bir süre önce gündeme taşıdığı elektrikte “özel esnaf tarifesi” uygulanması için çalışma başlatıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, esnafa elektrikte yeni gelecek paketle ilgili çalışmalara başladı.

Elektrik faturalarının yüksek gelmesi herkesi isyan ettirdi. Özellikle küçük esnaf gelen faturalar karşısında ne yapacağını kara kara düşünürken dikkat çeken bir iddia geldi. Elektrikte esnafa özel tarife çıkacak. Enerji Bakanlığı, küçük esnaf ile KOBİ’lerin elektrik faturası şikayetleri konusunda harekete geçti. Yeni tarifenin ciroya göre mi, tüketilen elektriğe göre mi belirleneceği, yoksa sadece esnaf ve sanatkârlar odalarına bağlı esnaf için mi uygulanacağı yapılacak çalışma sonrası netleşecek.

Mevcut uygulamada elektrik tarifesinde ‘mesken’ ve ‘ticarethane’ ayrımı yapılıyor. Her iki kesim için farklı tarife uygulanıyor. Ayrıca konutta da ‘az tüketenden az, çok tüketenden çok’ esasına göre 2 kademeli tarife devrede. Halen esnaf ise ‘ticarethane’ tarifesinden fatura ödüyor. Şayet yeni paket hayata geçerse esnafın elektrik faturası sanayiciye göre düşecek. Faturadaki düşüş ise meskenlerde olduğu gibi kademeli bir tarife veya ‘konut’ ile ‘ticarethane’ arasında ara tarife formülü ile sağlanacak.

Konutta kademeli tarifede sınır 150 kWh’dan 210 kWh’ye çıkarılmıştı. 210 KWh’ya kadar kadar olan tüketimler kilovatsaat başına vergiler dâhil 1,37 TL’den, bunun üzerindeki her kilovatsaat tüketim ise 2,06 TL’den faturalandırılacak. Yeni sistemle 210 KWh elektrik tüketen bir konutun faturası önceki kademeye göre 41 lira düşmüştü.

 

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler