Erdoğan’a zafer Doğu Anadolu Bölgesi’nden geldi!

29.05.2023 17:03

13'ncü Cumhurbaşkanımızın seçileceği seçimlerin dün gerçekleşen 2’nci turunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında kazanan yüzde 52 civarındaki oyun sahibi olan Erdoğan oldu.

Erdoğan’a zafer Doğu Anadolu Bölgesi’nden geldi!

13’ncü Cumhurbaşkanımızın seçileceği seçimlerin dün gerçekleşen 2’nci turunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında kazanan yüzde 52 civarındaki oyun sahibi olan Erdoğan oldu.

Yaklaşık 21 yıldır iktidarda olan Ak Parti’nin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı olarak kayıtlara geçerken, bu zaferi getiren oylar ve oranlar da netleşti.

Recep Tayyip Erdoğan’ın kazandığı bölge ve iller netleşirken, en çok dikkat çeken sonuçlardan birisi de Doğu Anadolu’dan geldi. Sandıklarının tamamı açılan Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Yeşil Sol Parti’nin Kemal Kılıçdaroğlu desteği ve il bazında verdiği yüksek oylara rağmen ipi göğüsleyen isim Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Resmi olmayan sonuçlara göre Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, Doğu Anadolu bölgesinde 52,09 oranında bir oy alırken, Kılıçdaroğlu’nun oy oranı ise yüzde 45, 91’de kaldı. Bölgedeki 14 ilden 9 ilde kazanan isim Kemal Kılıçdaroğlu olmasına rağmen toplam oy oranında kazanan isim Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Ak Parti Genel Başkanı ve resmi olmayan sonuçlara göre 13’üncü Cumhurbaşkanı Erdoğan; Bingöl, Elâzığ, Erzincan, Erzurum ve Malatya illerinde açık ara kazanan ve yüzde 70’lere varan oyu alan isim oldu.

CHP Genel Başkanı ve 13’üncü Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise; ilimiz Ağrı olmak üzere, Ardahan, Bitlis, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Tunceli ve Van kentlerinde kazanan taraf oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Doğu Anadolu bölgesinde en yüksek oyu yüzde 82,81’lik oy oranı ile memleketi Tunceli’den aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Malatya’da yüzde 71,96’lık oy oranı ile en çok desteği bu ilde görmüş oldu.

İlgili Haberler