Elektrik faturalarına yeni 3 formül!

09.02.2022 12:41

Elektrik faturalarında son zamanlarda yaşanan yükseklik nedeniyle faturayı düşürmeye ilişkin, hükümet tarafından 3 formül üzerinde çalışıyor.

Elektrik faturalarına yeni 3 formül!

Elektrik faturalarında son zamanlarda yaşanan yükseklik nedeniyle faturayı düşürmeye ilişkin, hükümet tarafından 3 formül üzerinde çalışıyor.

Yeni edinilen iddialara göre, elektrik faturalarında artan şikayetler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile elektrik faturalarını daha da düşürmek için şimdi 3 formül üzerinde çalışılıyor.

Konut ve iş yerlerinde faturaları düşürecek üç seçenek masada. İlk etapta 150’den 210 kilovatsaat çıkarılan kademenin yeniden düzenleneceği belirtiliyor. Çalışmada 210 olan kilovatsaat miktarının daha da artırılacağı belirtiliyor. İkinci formül ise elektrikte KDV indirimi. Elektrik faturalarına mevcutta yüzde 18’lik bir KDV uygulanıyor. Bu oranın düşürülmesi gündemde. Küçük esnafa yönelik bir formül üzerinde de çalışılıyor. Buna göre, faturalandırmanın tüketim ya da cirosuna göre belirlenmesi üzerinde duruluyor.

İkinci Formül KDV Düzenlemesi

Elektrik faturalarında tüketiciden yüzde 18 KDV tahsil ediliyor. Bu ücretin yeniden düzenlenmesi ve düşürülmesi de seçenekler arasında. 200 liralık bir faturanın 36 lirası KDV’den kaynaklanıyor.

 

Üçüncü Formül Küçük Esnaf

Üçüncü formül ise küçük esnaf için yapılacak düzenleme. Ticarethaneler kademeli tarifeden yararlanamıyordu. İşletmelere yıl başında yaklaşık yüzde 165 oranında bir zam yapıldı.  Özellikle küçük esnafa yönelik fatura bedelini azaltacak bir formül üzerinde duruluyor. İşletmelerde konutta olduğu gibi kademeli tarifeye geçilmesi, cirosu ya da elektrik tüketim miktarına göre fatura gelmesi de yapılacak düzenlemeler arasında.

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler