E-Devlet’ten vatandaşa uyarı!

11.12.2021 18:19

e-Devlet kapısının resmi sosyal medya hesapları üzerinden internette dolaşan sahte e-postaya karşı vatandaşlar uyarıldı.

E-Devlet’ten vatandaşa uyarı!

e-Devlet kapısının resmi sosyal medya hesapları üzerinden internette dolaşan sahte e-postaya karşı vatandaşlar uyarıldı.

Bilgisayar korsanları, ‘Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi e-Devlet Kapısı’ tarafından gönderilmiş gibi görünen bir mail ile vatandaşları tuzağa çekmeye çalışarak “Ülkemizin tüm kamu kurum ve kuruluşları Ekonomik Kurtuluş Savaşında mücadele etmektedir” gibi ifadelerle hedef aldıkları kişilerden para istediler.

e-Devlet Kapısı, @ekapi kullanıcı adına sahip resmi sosyal medya hesabından uyarı yaparak bahse konu olan mailin ekran görüntüsü ve içeriği paylaşıldı. Bu tarz postaların dikkate alınmaması gerektiğinin altı çizildi.

Söz konusu maili gönderen saldırgan, hedef aldığı kişiye bir başvuru formunun linkini atarak linkte bulunan ve tamamen aldatma amacıyla hazırlanmış olan sahte bir “2021 4. Çeyrek Sosyal Yardım Projesi”nden bahsediyor. Vatandaşlardan bu projeye katılım sağlamaları ve hane başına en fazla 1832₺ sosyal yardımda bulunmaları isteniyor.

Twitter üzerinden yapılan uyarıda, “Böyle bir e-posta aldıysanız dikkate almayın! e-Devlet Kapısı size asla herhangi bir hizmete başvuru amacıyla e-posta göndermez. Oltalama saldırıları ile verilerinizin çalınmaması için ulaşmak istediğiniz resmî internet sayfasını adres çubuğuna elle girin.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler