Dostlarımızı ve kardeşlerimizi birlikte hareket etmeye davet ediyoruz

08.10.2021 14:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası'na katıldı. Konuşmasında ulaştırma ve haberleşme sektörüne dair önemli açıklamalarda bulundu.

Dostlarımızı ve kardeşlerimizi birlikte hareket etmeye davet ediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası’na katıldı. Konuşmasında ulaştırma ve haberleşme sektörüne dair önemli açıklamalarda bulundu.Yaptığı konuşmasında, şuranın ülkeye ve sektöre hayırlı olmasını dileyerek şura toplantıları boyunca değerlendirmeleri, fikirleri ve teklifleriyle ulaştırma ve haberleşme sektörünün vizyonuna katkı sağlayan herkese teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şuranın düzenlenmesinde emeği geçenleri de tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeyi uzun yıllarca havacılık sektöründe temsil eden Atatürk Havalimanı’nın ulaştırma sektörünün en kapsamlı ve en önemli uluslararası organizasyonuna ev sahipliği yaptığını, dünyanın en büyük teknoloji festivali TEKNOFEST’in de gerçekleştiği havalimanının bundan sonra ulusal ve uluslararası ölçekteki fuar, etkinlik ve yarışmalara ev sahipliği yapmayı sürdüreceğini de sözlerine ekledi.

Bundan 12 yıl önce 2009’da yapılan 10. Ulaştırma Şurası’nın hedef 2023 diyerek gerçekleştirildiğini, bugün 2023’ün eşiğinde tekrar ulaştırma ve haberleşme sektörlerinin mevcut durumunun ve geleceğinin konuşulduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kalkınmanın temel altyapısı olan bu yatırımlar konusunda nereden nereye geldiğimize baktığımızda gerçekten çok büyük mesafe kat ettiğimizi görüyoruz. Dün bir vizyon, bir hedef olarak ifade ettiğimiz başlıkların çoğu bugün tamamlanmış projeler olarak önümüzde duruyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tamamlanan projeler yanında bundan sonrası için yapmaları gereken işleri, eksiklerimizi, gelişen ve değişen dünyanın ortaya çıkardığı yeni ihtiyaçları da gördüklerini belirtti. Erdoğan sözlerine, “Özellikle salgın ve iklim değişikliği gibi son dönemde ağır sonuçlarıyla daha sık yüzleşmeye başladığımız küresel krizler kendi gerçeklerini dayatmaktadır. Bu durum diğer alanlarla birlikte ulaştırma ve haberleşme sektörlerinde de ciddi değişimlere, yeni yönelimlere sebep olmaktadır. Esasen yaşadığımız sürecin tarihi arka planı da bize aynı gerçeği işaret ediyor.” Diyerek sözlerine devam etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, insanlık tarihi boyunca önemli değişimlerin hemen hepsinin gerisinde, iklim değişikliklerinden yeni ulaşım alternatiflerinin ortaya çıkmasına kadar bugün tekrar tartışılmaya başlanan gelişmeler bulunduğunu ifade ederek, meseleye bu açıdan bakıldığında dünyanın yeni ve gerçekten köklü değişimin eşiğinde olduğunu gördüklerini anlattı.

Şayet bu süreci ülkeler ve toplumlar olarak doğru okur, üzerlerine düşen sorumlulukları adil bir şekilde yerine getirirlerse insanlığın ortak geleceği adına hayırlı bir iş yapmış olacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğer bu ortak bilinci harekete geçiremezlerse insanlığı yeni sancılı ve ağır maliyetli bir kaos döneminin beklediğinin de açık olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Türkiye’nin tarih boyunca önemli ticaret hatları üzerinde yer aldığını belirterek coğrafyamızın jeostratejik önemini hiçbir zaman kaybetmediğini söyledi. Bugün üretimden lojistiğe her alanda yeniden merkez olma konumunu güçlendiren bu güzel coğrafyanın sakinleri olarak insanlığa sunacağımız katkıları artırmak için biz hazırız diyerek kendileriyle birlikte tüm dostlarını ve kardeşlerini de bu büyük atılımda birlikte olmaya, birlikte hareket etmeye davet ettiklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi hala eski haliyle hatırlayanlara ellerindeki imkânları göstererek iş birliği fırsatlarını genişletmek istediklerini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin 780 bin kilometrekarelik bir alana sahip olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak ulaştırma ve haberleşme alanlarında geçtiğimiz 19 yılda 1 trilyon liralık kamu yatırımını hayata geçirmiş bir ülkeyiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filyos Limanı, Rize İyidere Lojistik Limanı, Çandarlı Limanı, Mersin Limanı’nın genişletilmesi gibi projelerle deniz yolu ulaşımının ticaretteki payını daha da artırmanın gayreti içinde olduklarını ifade ederek,”Diğer projelerimizi de tamamladığımızda ülkemizin deniz yolu ticaretinden aldığı payı oldukça yükseltmiş olacağız. Tersane sektöründe ve yat imalatında da ülke olarak önemli bir yere geldik.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında en büyük deniz taşımacılığı projesi olan Kanal İstanbul Projesi’ne de değinerek, “10 yıl önce gündeme getirdiğimiz Kanal İstanbul, enine boyuna konuşulmuş, tartışılmış, gereken hazırlıkları yapılmış ve nihayet fiilen uygulanma aşamasına gelmiştir. Sazlıdere Köprüsü, Kanal İstanbul’un ilk somut adımıdır. Bunu, ihalesi ve yer teslimi yapılarak inşasına başlanan Halkalı-Kapıkule Demiryolu Köprüsü izlemiştir. Proje kapsamındaki diğer işleri de belli bir plan dahilinde bu şekilde hayata geçirmeyi sürdüreceğiz. Kanalın kazısına da programdaki plana göre başlayacağız.” İfadelerini kullandı.

Ulaşım projelerinin artık ayrılmaz bir parçası haline gelen haberleşme yatırımlarında çok büyük ilerlemeler sağlandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi uydularımızı üretme ve fırlatma aşamasına gelmiş olmamız, bu alanda katettiğimiz mesafenin en somut örneği olduğunu söyledi.  Geniş bant internetten fiber hatlara, mobil aboneden operatör tarifelerine kadar iletişimin her alanında kurumlarımıza ve halkımıza verdiğimiz hizmetin standardını yükseltiyoruz ifadelerini de sözlerine ekledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dijitalleşmenin giderek daha çok önem kazandığını dile getirerek, “Vakitten yakıta kadar her konuda avantaj ve tasarruf sağlayan akıllı ulaşım sistemlerini hızla yaygınlaştırmakta kararlıyız. Hazırladığımız strateji ve eylem planlarıyla tüm bu hedeflere doğru adım adım ilerliyoruz.” dedi.

İlgili Haberler