Doğubayazıt’ta Avukat Darp Edildi

20.10.2022 09:53

Doğubayazıt Adalet Sarayı'nda görülen davadan sonra Doğubayazıt’ta otomobil satışı nedeniyle mahkemelik olan taraflardan birini savunan Avukat Kenan Narboğa, karşı tarafın saldırısına uğradı.

Doğubayazıt’ta Avukat Darp Edildi

Doğubayazıt Adalet Sarayı’nda görülen davadan sonra Doğubayazıt’ta otomobil satışı nedeniyle mahkemelik olan taraflardan birini savunan Avukat Kenan Narboğa, karşı tarafın saldırısına uğradı.

Çevredekilerin araya girmesiyle sonlandırılan kavgada aldığı darbelerle yaralanan Narboğa, Doğubayazıt Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanes’ne götürüldü. Narboğa, davalık olan kişiler tarafından tedaviye alınırken bir kez daha saldırıya uğradı. Saldırganlar kaçarken, burnunda kırık ve yüzünde darbelerden kaynaklı lezyonlar oluşan Narboğa’ya sağlık görevlileri müdahale etti.

Polis, saldırıdan sonra kaçan şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı. Edinilen bilgilere göre; yakalanan 3 kişi gözaltına alındı. 2 kişi ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Polis, olayla ilgili kimlikleri belirlenen 3 kişinin daha yakalanması için çalışma başlattı.

Doğubayazıt’ta duruşma sonrası ve götürüldüğü hastanede saldırıya uğrayan Avukat Kenan Narboğa ile ilgili Türkiye Barolar Birliği ve Ağrı Barosundan kınama açıklaması yapıldı. Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezinden yapılan açıklamada, “Saldırıyı kınıyor, ilgili tüm kişi ve kuruluşları, her geçen gün artarak devam eden avukata yönelik şiddeti durdurmak için sorumluluk almaya devam ediyor, meslektaşımıza ve Ağrı Barosu’na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” denildi.

Avukat Narboğa’ya yönelik yapılan saldırıyı haber aldıktan sonra Doğubayazıt Adalet Sarayı önünde bir araya gelen Ağrı Barosu’na kayıtlı avukatlar, yaptıkları basın açıklaması ile saldırıyı kınadı.

Ağrı Barosu adına açıklama yapan Baro Başkanı Avukat Serdar Günakın, “Bugün baromuz avukatlarından Kenan Narboğa Doğubayazıt adliye sarayı içerisinde duruşma salonundan çıkarken dosyanın taraf yakınlarınca fiziki saldırıya uğramıştır. Bu saldırı sonucu avukatımızın burnu kırılmış yüzünde ve vücudunda lezyonlar oluşmuştur. Yaşanan saldırı sonucunda hastaneye giden meslektaşımız tedavi altında iken aynı olayla ilgili bu kez hastanede darp edilmiştir.

Yapılan bu hain saldırı meslektaşımıza değil, mesleğimize de yapılmıştır. Özgür savunmaya müdahale nereden ve kimden gelirse gelsin Baro olarak karşılarında dimdik olacağımızı camiamızda gayet iyi bilmektedir. Bu davanın da takipçisi olacağımızı şimdiden bildiririz.” dedi.

Başkan Günakın, bu türden saldırıların, avukata karşı yapılan eylemlerde failleri cesaretlendirmek, savunmanın direncini kırmaya yönelik olduğunu belirterek, “Gerek Avukatlık Kanunu madde 57 gerekse de TCK’nın (86,87) ilgili hükümleri gereğince adli makamların gerekli tüm yasal süreci uygulaması gerektiğini ve bunun takipçisi olacağımızı tekraren bildiririz.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler