Doğubayazıt Ticaret Odası Başkanı Can’dan OGC Genel Başkanı Aydın’a Ziyaret

19.10.2022 10:44

Orta Doğu Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Nihat Aydın’ı makamında ziyaret eden Doğubayazıt Ticaret Odası Başkanı seçilen Can Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Can ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Başkan Cemal Can merek edilen bütün sorulara içtenliği ile cevap vererek seçenlerini bir kez daha yanıltmadı.

Doğubayazıt Ticaret Odası Başkanı Can’dan OGC Genel Başkanı Aydın’a Ziyaret

Orta Doğu Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Nihat Aydın’ı makamında ziyaret eden Doğubayazıt Ticaret Odası Başkanı seçilen Can Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Can ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Başkan Cemal Can merek edilen bütün sorulara içtenliği ile cevap vererek seçenlerini bir kez daha yanıltmadı.

OGC Genel Başkanı Nihat Aydın konuyla alakalı, “Geçtiğimiz haftalarda Doğubayazıt Ticaret Odası Başkanlığı seçimi gerçekleşti. Bölgede çok sevilen İş İnsanı ve Can Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Can başkan seçildi. Seçildikten sonra ilk ziyaretini bizim cemiyete gerçekleştirmesi bizi ziyadesiyle mutlu etti. Biz de bu durumu fırsat bilip Ticaret Odasının faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bir sohbet gerçekleştirdik. Soru – cevap şeklinde gerçekleşen söyleşide Cemal Can Beyin ufkuna ve projelerine hayran kaldık. Bu sürede Ticaret Odası Başkanımıza yönlendirdiğimiz birkaç soruyu metinde irdelemek istedim.

-Doğubayazıt Ticaret Odası Başkanı olduktan sonra sınır ticareti ile ilgili olarak neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Ticaret Odası Başkanı Cemal Can Bey, “Biz bu şehirde doğmuş bu şehrin her yerinde anıları olan insanlarız. Şehrimiz ve ilçemiz ticari, kültürel, vb. yönlerde geri kalmış durumda. Bize düşen bu süreçte eskiden olduğu gibi sınır kapısını daha işlevsel hale getirmek. Nasıl ki Bulgarlar Edirne’ye akın ediyorsa ilçemize yakın olan Azerbaycan, İran ve Irak’tan kişi ve turistlerin akın etmesi için hem yerelde hem de ulusal da girişimlere başladık. Gerekirse İran tarafına geçip oradan ilçemize turist ve ticaret heyeti getirmeye çalışacağız. Eskiden olduğu gibi ilçemiz yeniden eski ticari canlılığa kavuşacaktır.

-Sayın Cemal Can Bey, üyelerinizin ticari yaşamlarını iyileştirmek için girişimleriniz olacak mı?

Çok yakın bir zamanda Dünya’da ve ülkemizde büyük bir salgın patlak verdi. Salgın sonrası ekonomik olarak hepimiz yıprandık ve bazı esnaflarımız ise iş yapamaz duruma geldi. Ticaret Odamıza kayıtlı herkes bizim üyemiz değil kardeşimizdir. Onlar için çeşitli devlet kurumları ve bankalar ile görüşüp kredi noktasında yardımcı olmaya çalışacağız. Ticari hayatın canlanması için ne gerekiyorsa yapacağımız herkesin bilmesini isterim.

-İranlı turistlerin Van’a değil de ilçenize gelmesi için neler düşünüyorsunuz?

İlçemize 2000’li yılların başında yoğun İranlı gelmekteydi. Fakat son yıllarda turistler Van’a gitmeye başladılar. Biz onları buraya çekmek için çeşitli festivaller, Mart ayında büyük nevroz kutlamaları ve Ağrı Dağı’nın turizminden faydalanıp onları buraya gelmeye ikna edeceğiz. İlçemizde bulunan İshak Paşa Sarayını da ziyarete gelmeleri için hem sarayı hem de ilçemizde dini ve kültürel alanların tanıtımlarını gerçekleştireceğiz. Bu süreçte ilçemizin tanınırlığının artması için Dünyaca ünlü markaların yeniden etkinlikler yapmaları içinde ikili ilişkilerimizi kullanacağız.

-Neden Ticaret Odası başkanı oldunuz?

Bizim Doğubayazıt sevdalısı olan insanlarımız ilçemizde her kesimde ve her düşüncede yaşamakta. Son zamanlarda gördüğüm ilçemizde büyük göçler verildiği ve ekonomik hayatın durağan hale gelmesi sebebiyle, makroiktisat ve mikroiktisat ölçekli çeşitli projeleri hayata geçirmek ve şehrimizin ticari hayatını canlandırmak için bu görevde bulunmaktayım. Güzel günler ve ticari hayatın daha verimli olduğu günler esnafımızı beklemekte.

-Kısaca bize ticaret hayatınızda bahseder misiniz?

Türkiye’de ve şehrimizde çeşitli alanlarda ticari faaliyetleri olan biriyim. Özellikle, eğitim, sağlık, teknoloji, inşaat ve ticaret alanında önemli çalışmalar yapmış biriyim. Şirketlerinde çalışan insanlara  bir işçi gözüyle hiçbir zaman bakamdım hepsini bir arkadaş ve kardeş olarak gördük. Yeri geldi dertleri ile dertlendim, mutlulukları ile de mutlu oldum. Ticari kazançtan çok yaşam felsefem insan biriktirmek.

Sayın okuyucularımız Değerli Başkanımıza daha çok soru yönlendirdik çok güzel cevaplar aldık. Bilgi almak istediğimiz konularda gerekli açıklama ve bilgiyi verdiği için Doğubayazıt Ticaret Odası Başkanı Cemal Can’ı şahsım ve cemiyetim adına kutluyorum. Kazanan şehrimiz oldu.” sözlerini kullandı.

 

İlgili Haberler