Cumhuriyetimizin İlan Edilişinin 96. Yıl Ağrı’da Coşkuyla Kutlandı

30.10.2019 12:00

Cumhuriyetimizin İlan Edilişinin 96. Yıl Ağrı’da Coşkuyla Kutlandı

Ağrı’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Abide Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başladı.

Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Ağrı Belediyesi tarafından çelenk sunularak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. yıl dönümü kutlama etkinlikleri, Sayın Valimizin makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından, Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen kutlama programı ile devam etti.

Kutlama Törenine Sayın Valimiz Süleyman Elban, 12. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Faruk Metin, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan,  Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Turgut, İl Emniyet Müdürü Nihat Özen, AİÇÜ Rektör Vekili Faruk Kaya, askeri erkan, emniyet mensupları, kurum müdürleri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı’nda günün anlam ve önemine binaen konuşma yapan Vali Elban, ‘’ Tarihimizin her döneminde çoğunun ismini bilmediğimiz, tarih kitaplarının yazmadığı kahramanlarımızın fedakarlıkları sayesinde bize yurt olarak bırakılmış, Öyle bir coğrafya ki burası, mücadelenin ve kahramanlığın bittiği gün, artık buranın bizim topraklarımız, ülkemiz ve devletimiz olma iddiasının kaybolacağı gündür. Çünkü burası öyle bir coğrafya ki herkesin bu vatanı ve coğrafyayı kontrol edip sahiplenmek istiyor. Ülkemizi elde tutabilmenin en önemli yolu; bu vatanı ve milletini canından, evlatlarından daha önde tutan insanların varlığıdır. Sadece tarihimiz boyunca bu örnekler var olmuş değil. Bugünde bu örnekler var. Kıbrıs olduğunda vardı, 15 Temmuz olduğunda oldu, bugünde aynı şekilde Suriye de evladını, anne babasını, ailesini, yuvasını düşünmeden fedakarca vatanı için, devleti için, inancı için orada mücadele eden kahramanlarımız var.

Kahramanlık sadece cepheye gitmekle değil, eline kalem tutarak, çağdaş bilimin ışığında kendini geliştirerek, çok iyi sanatını öğrenerek ve ülkenin neresinde ne hizmet yapılması gerekiyorsa, o hizmeti en iyi şekilde yapmaktır. Dolayısıyla ülkemizin her köşesinde sayısı milyonları geçen kahramanlarımız var. Bu kahramanlar ordusunun en önemli neferleri de Allah’ın izniyle Ağrı’da da var ve Ağrı’mızda yetişecektir. Ülkelerini sadece ihtiyaç olduğunda, canlarıyla dik tutmak için mücadele veren kitle olmanın yanı sıra aynı zamanda bilgileriyle, becerileriyle, hünerleriyle, ilimleriyle, yetişmiş insan olarak bu kahramanlığı Ağrı’nın zeki fedakar çocukları gösterecektir. Artık dünyada kas gücüne dayanmayan ister silah, ister ekonomik hangi güç olursa olsun her gücün arkasında mutlak bilimsel bir bilgi gücün yatıyor

Yüce Atatürk Cumhuriyetin fikri hür vicdanı hür nesiller üzerinden yükseleceğini ve böyle nesiller istediğini söylerken hangi mücadele olursa olsun fikri hür vicdanı hür ve bilimi ışığında, ilmin ışığında yükselen nesillerle bizim kahramanlık gösterebileceğimizi ve ileriye gidebileceğimizi işaret etmiştir. İnşallah bizde Ağrı olarak bu yoldayız. Bu mesajı sadece anlamış değiliz, bu mesajı yaşayan bir iliz. Bir asra yaklaşmış olan Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü kutluyor hepinize saygı ve selamlarımı iletiyorum’’ dedi.

Konuşmaların ardından program Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin hazırladıkları şiir, tiyatro ve Cumhuriyet Korosu gösterisiyle devam etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenledikleri Cumhuriyet Koşusu’nda dereceye giren sporculara ödüllerinin verilmesiyle son buldu.

Sayın Valimiz ev sahipliğinde, Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu verildi. Yoğun katılımla gerçekleşen resepsiyonda Sayın Valimiz, masaları tek tek dolaşarak, davetlilerle bir süre sohbet edip bayramını kutladı. Cumhuriyet Resepsiyonu verilen yemeğin ardından sona erdi.

İlgili Haberler