Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan öğrencilere müjde!

13.12.2022 11:27

Kabine Toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, lisans öğrencilerinin bursunu 850 liradan 1250 liraya çıkardıklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan öğrencilere müjde!

Kabine Toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, lisans öğrencilerinin bursunu 850 liradan 1250 liraya çıkardıklarını açıkladı.

İki haftada bir yapılan ve önemli açıklamaları kapsayan Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair açıklamarda bulunarak, öğrencilere müjdeli haberi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğrenilere verilen burs rakamlarının artırıldığını belirterek, “Son müjdemizi de üniversite öğrencilerimize vermek istiyorum. Yükseköğrenim öğrencilerimizin kredi burs miktarını hatırlayın göreve geldiğimizde 45 liracık veriyorlardı. Bu yıl itibariyle lisansta 850 lira idi. Şimdi bunu 1250 liraya çıkarıyoruz. Yüksek lisansta 1700, doktorada 2550 liraya yükseltmiştik.

Yurtlarımızda kalan öğrencilerimize verdiğimiz barınma yardımını aylık 750 liradan 1800 liraya çıkardık, hamdolsun bu yıl 850 bin kişiyle yurtlarımızda rekor barınma sayısına ulaştık. Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan kredi veya burs alan öğrencilerimize önümüzdeki yıl ödeyeceğimiz rakamı açıklıyorum; lisans öğrencilerinde 1250 liraya, yüksek lisans öğrencileri için 2500 liraya, doktora öğrencileri için 3750 liraya çıkartıyoruz.

Öğrencilerimize sesleniyorum, gençlerimize sesleniyorum. Başarı Teşvik Programı sayesinde, sosyal yardım alma hakkına sahip olan ailelerimize mensup devlet okullarında okuyan, dereceye giren öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60’ına kadar, yüksek öğretim öğrencilerimize net asgari ücret kadar desteği vereceğiz.

YÖK’ün belirlediği dünyada ilk 500 üniversiteye girme hakkını kazanan öğrencilerimize devletlerinin yanında olduğunu hissettirecek başarı desteklerini sağlayacağız.

Aynı durumdaki ailelerimizin evlatlarında işe girmek için gereken merkezi sınavlar ile bilim, spor, sanat yarışmalarına katılanların ihtiyaçlarını biz karşılayacağız. Bu program için 1,5 milyar liralık bütçe ayırdık.” dedi.

İlgili Haberler