Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT detayları geldi!

28.12.2022 22:31

Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT düzenlemesinin detaylarını Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT detayları geldi!

Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT düzenlemesinin detaylarını Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, külliye de kameraların karşısına geçerek EYT’nin detaylarını paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında, “Ülkemizdeki sosyal güvenlik sisteminin makul seviyeye getirilmesi konusunda çok adım atmış bir ülkeyiz. Kamu bütçesinde büyük yük bindiren sosyal güvenlik sistemimizi yönetilebilir bir hale getirilmesi için çok çalıştık. 

Elbette her düzenleme beraberinde yeni tartışmaları getirdi. Bunlardan biri de 1999 düzenlemesine göre emeklilikte primi doldurduğu halde yaşı bekleyen çalışanların talebidir. Prensip olarak çalıştığı dönemden daha uzun bir süre maaş almanın sürdürülebilir olmadığına inanıyoruz. Ülke ekonomimize yük bindirmemek için uzunca süre buna sıcak bakmadık.

85 milyonun geleceğini düşündüğümüz için konuyu ölçüp biçmeden taahhüt altına girmek istemedik. Küresel krizin ülkemize etkileri sebebiyle vatandaşımızın yanında olduğumuzu asgari ücret, memur maaşı ve emekli maaşıyla gösterdik. 

Bugün de emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözme yoluna gidiyoruz. Sistemi tartışmadan arındıracağımıza inanıyorum. 

Her konuda olduğu gibi bu düzenlemeyi de milletimiz için yapıyoruz. Tekrar hatırlayacak olursak, emekli olmak için prim günü, sigortalılık süresini ve yaşı tamamlamak gerekiyor. Yaptığımız düzenlemeyle ilk iki şartı baz alıyoruz. EYT’de herhangi bir yaş sınırı istenmeyecektir.

Her yıl istihdamına 1 milyon kişi ekleyen bir ülke olarak dengeyi korumayı başarıyoruz. 2 milyon 200 bin vatandaşımız da emekliliğe kavuşuyor.

Borçlanma işlemleri de zaten başlatıldı

Yeni düzenleme ile sistemin mali yükünü dengeleyecek çalışmaları da yaptık. Hemen emekli olmak istemeyenler için ayrı bir düzenleme hazırlıyoruz. İşveren için kredi desteği yapılacak. Her vatandaşımızın emeğine ihtiyacımız var. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edecek vatandaşlarımız için düzenleme getiriyoruz. 

Taşerondan kadroya alınanlardan hemen emekli olmayı düşünmeyenler için farklı bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz.E YT ile ilgili düzenlemenin hal sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum.” ifadeleri yer aldı.

İlgili Haberler