Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Af Müjdesi!

16.06.2022 13:23

Cumhurbaşkanı Erdoğan, affı bekleyen binlerce lisans ve yüksek lisans öğrencisine af müjdesini vererek, affın önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Af Müjdesi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, affı bekleyen binlerce lisans ve yüksek lisans öğrencisine af müjdesini vererek, affın önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan 4 milyon 242 bin 316 öğrencinin beklediği “üniversite öğrenci affı” ile ilgili açıklama geldi. Tüm öğrencilere müjde vermek istediğini açıklayan Erdoğan, öğrenci affının önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulacağını belirterek, “Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini bırakmak zorunda kalanlar belirli şartlarda eğitimlerine devam edebilecekler.” dedi.

Türkiye’de Yükseköğretim öğrencileri için ceza afları, çeşitli nedenlerden dolayı yükseköğretim kurumlarıyla ilişikleri kesilmiş öğrencilerin geri kazandırılması anlamına geliyor. Öğrenci affı lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini kapsayacak. Kayıt yenilememe, yatay geçiş, lise diploması olmadığı için geçici kaydı silinenler, diplomasını kayıt yaptırdığı halde bölümüne götürmeyenler ile üst üste 4 dönem kayıt yenilemeyen açık öğretim öğrencileri başvurabilecek.

2018 yılındaki öğrenci affı kapsamında, “terör suçundan hüküm giyenler, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı nedeniyle ilişiği kesilenler” bu aftan yararlanamamıştı. Yüksek lisans, doktora ve lisans öğrencilerini kapsayacağı belirtilen 2022 Öğrenci affı şartları henüz belli olmadı.

Öğrenci affı ile ilgili kritik açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bir süredir üzerinde çalıştığımız ve kamuoyunda ‘öğrenci affı’ diye bilinen teklifi, önümüzdeki günlerde Meclis’imizin takdirine sunuyoruz” diye konuştu.

Disiplin cezası Kendi isteğiyle okuldan ayrılma Yabancı dil hazırlık sınıfında başarısızlık İzinli/Kayıt dondurma 667 sayılı KHK ile yükseköğretim kurumunun kapatılması Bilimsel hazırlık sınıfında başarısızlık Tezinin intihalden dolayı iptal edilmesi Azami Sürenin Dolması Nedeniyle İlişik Kesme Dört yıl üst üste katkı payı veya öğrenim ücretinin ödenmemesi ile kayıt yenilenmemesi nedeniyle ilişik kesme.

 

 

 

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler