Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözleşmeli personellere müjdeyi verdi

29.11.2022 10:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından kamudaki tüm sözleşmeli personeli kapsayan düzenlemenin son halini açıklayarak müjdeyi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözleşmeli personellere müjdeyi verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından kamudaki tüm sözleşmeli personeli kapsayan düzenlemenin son halini açıklayarak müjdeyi verdi.

Kabine toplantısının ardından sözleşmeli kamu personellerinin kadroya geçişinde aranan statülerini açıklayan Erdoğan, “Uzun yıllardın beklenen memurların ek gösterge artışı mevzsunu daha önce çözüme kavuşturmuştuk. Kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilme hususunu değerlendirdik. Mevzuat karmaşasını gidermek suretiyle sözleşmeli personel statüsünü yeniden belirledik.

Mali idareler dahil olmak üzere sözleşmelilerin 3 yıl bu statüde çalışma şartı aranacaktır. Ayrıca 1 yıl da aday memurluk süresi olacaktır. Sözleşmeliden kadroluya geçiş 3+1 yıl sonunda gerçekleşecektir. Henüz bu süreyi doldurmayanlar ise 3 yılın sonunda aynı hakları elde edecektir.

Yeni statüye göre kamudaki 520 bin sözleşmeli personelden 424 bini isteğe bağlı olarak kadroya geçebiliyor. Sözleşmeden kadroluya geçmek istemeyen personelin hakları şahsa bağlı olarak devam edecek. Kadroya geçen personel, kurumlar arası nakil hakkında 4 yıl sonunda kavuşacaktır. Kamu çalışanlarının önemli bir sorunu daha çözdük. Bu konudaki hukuki düzenlemenin en kısa sürede Meclis’e sunarak yasalaşmasını sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler