CHP eski Genel Başkanı Baykal, son yolculuğuna uğurlanıyor!

14.02.2023 13:39

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP Genel Merkezi'nde düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlanıyor.

CHP eski Genel Başkanı Baykal, son yolculuğuna uğurlanıyor!

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP Genel Merkezi’nde düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlanıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, geçtiğimiz Cumartesi günü 84 yaşında hayata gözlerini yummuştu. Deniz Baykal için CHP Genel Merkezi’nde veda töreni düzenlendi.

Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti yönetimi, milletvekilleri ve il başkanları; önceki CHP Genel Başkanları Murat Karayalçın, Hikmet Çetin, Altan Öymen, önceki parti yöneticileri ve milletvekilleri, Baykal’ın ailesi ve partililer katıldı.

Baykal’ın Türk bayrağına sarılı naaşı, CHP Genel Merkezi bahçesine getirildi. Törende önce, Baykal’ın özgeçmişi okundu. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu.

Törende önce, Deniz Baykal’ın oğlu Prof. Dr. Ataç Baykal yaptığı konuşmasında, “Sayın Genel Başkanım, sevgili partililer, değerli dostlarım. Çok acı dolu bir süreçten geçiyoruz. Eşimin Hataylı olması nedeniyle biz de bu acıları çok yakından yaşıyoruz. Ölen insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifa; geride kalanlara sabır ve metanet diliyorum.

Bugün babam Deniz Baykal’ı uğurluyoruz. Neredeyse 70 yıllık bir CHP’liyi uğurluyoruz. 100 yıllık CHP tarihinin çok uzun bir kesitini bizzat yaşamış bir ulu çınarı uğurluyoruz. CHP’li olmak ne demek? pek çok tanım yapabilirsiniz, altı oku tartışabilirsiniz. Ancak en kıdemli en eski üyesinden en yeni üyesine kadar tüm CHP’lilerin ortak bir yönü vardır, bu da vatanseverliktir. Babam Deniz Baykal, bir Türkiye sevdalısıydı bir vatanseverdi. Bu nedenle CHP’de yerini almıştır.

CHP içerisinde vatanseverliğin ifadesi, neredeyse kurulduğundan beri farklı şekillerde karşımıza çıkmış tartışmalara konu olagelmiştir. Ancak bu ifadelerin nasıl ve nerede tartışılacağı da çok nettir. Bu CHP’nin içerisindedir, parti içerisindedir.

Babam CHP Genel Başkanlığından ayrılana kadar rahatsızlana kadar 7 yıl süre ile CHP içinde bir nefer olarak çalışmıştır, gece gündüz, dağ tepe demeden. Bu hepimiz için çok önemli bir derstir, hiç kuşkusuz. Pek çok vatansever, değerli siyasetçinin yeri de CHP’dir. Tüm Türkiye sevdalılarına, tüm vatanseverlere sahip çıkılması ve CHP çatısı altında toplanması babamın CHP’ye vasiyetidir.” ifadeleri yer aldı.

Ataç Baykal’ın ardından açıklama yapan Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal, “Herkes siyasi kimliğini bilir ve size babamdan bahsetmek istiyorum. Mükemmeliyetçi, entelektüel biriydi. Bir kitaptan bahsedersiniz mutlaka okumuştur, hiç Yemek yaptığını görmedim ama bir yemekten bahsetseniz tarifini hemen verirdi. Romantik ve hayalciydi. Korumasız gezerdi. Arabasını sürerek her yere giderdi.

Öğretmenleri “Deniz yiyeceği peynir ekmek gazeteye sarılı olursa önce gazeteyi okur sonra yer” demiştir. Çok yorucu temposuna rağmen aile ortamını yaşamamızı annemle beraber başardılar. Antalya denilince babamın aklına gelen bisikletsiz geçen gençliğiydi. Hiçbir makam onun için vazgeçilmez değildi. Doğru yola mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmedi. Çok sağlıklıyken bir gecede hasta oldu. Çok yoğun eleştirilere maruz kaldığında sorduğumda , “Ne yaptığımı biliyorum” derdi. Babamla son 5 senesi sürekli beraber geçti. Onu her zaman yanımda hissedeceğim.” ifadelerini kullandı.

Önceki CHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ise konuşmasında, “Sayın Genel Başkanımız, büyüğümüz, dostumuz Deniz Baykal’ı saygıyla anıyorum. Yüce Allah’tan kendisi için rahmet diliyorum. Sevgili partili kardeşlerim… Deniz Baykal, CHP’nin ve Türkiye siyasetinin kurumlaşmış bir ismidir. Cumhuriyet devrimlerine, CHP’nin değerlerine; inançla, sonuna kadar bağlı kalmış bir siyasetçidir. Siyaset adamıdır, devlet adamıdır. Kendisini bugün sonsuzluğa uğurluyoruz. Sayın Genel Başkanım… Sizin şahsınızda, size ve şahsınızda tüm CHP ailesine başsağlığı diliyorum. Sayın Olcay Baykal, size ve sizin şahsınızda tüm Baykal ailesine başsağlığı dileklerimi sunuyorum.” dedi.

Önceki CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, Baykal için, “Deniz Baykal benim 67 yıllık arkadaşımdı, dostumdu. Büyük bir üzüntü içindeyim. O yıllarda, gerektiğinde demokrasi için yollarda beraber yürüdük. Parlamentoda birlikte mücadele ettik. Bir Türkiye sevdalısıydı. Deniz Baykal, siyasetin ötesinde bir kültür, sanat kişisiydi. Birikimi vardı. Tarih bilirdi, birikimi vardı.

Deniz Baykal ile birlikte çok iyi günlerimiz oldu, kötü günlerimiz oldu. Beraber grup başkanvekilliği yaptık, 12 Eylül’den sonra, o yıllarda Türkiye’nin geleceğini düşünür neler olabileceğini tahayyül ederdik. Atatürk İlkelerine ve Cumhuriyetin kazanımlarına büyük, son derece, ödünsüz bir şekilde bağlıydı. O konuda her zaman endişeleri vardı.

Deniz Baykal’ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyim. Saygı değer eşleri; üniversitede, Mülkiye’de benim sınıf arkadaşımdı. Çok zaman aile içinde bunları birlikte konuştuğumuz bir yakınlığımız vardı. Büyük bir üzüntü içindeyim. Cumhuriyetin demokrasiyle taçlandırılmadığını her seferinde endişeyle söylüyordu. Şimdi buradan söyleyebilirim ki; önümüzdeki seçimde, iktidarımızda Deniz Bey’in çok özlediği Cumhuriyetin demokrasiyle güçlendirilmesini sağlamış olacak, tekrar ailesine sabırlar diliyorum ve Deniz Baykal için de nur içinde yatsın, kendisini her zaman özleyeceğiz.” kelimelerini kullandı.

Önceki CHP Genel Başkanı Altan Öymen ise “Hepinizin başı sağolsun. Deniz Baykal’ın ayrılmasıyla Türkiye siyaset hayatının çok önemli isimlerinden birini kaybetti. Deniz Baykal, siyasetin bir memleket görevi olduğunu biliyordu. Hayatının bir kısmı da siyasetin içinde geçti. Siyasetin tabi güçlükleri de malum, Türkiye gibi bir ülkede, onun sonuçlarına da katlandı. Yıllarca o da birçok arkadaşı gibi siyasi yasaklı olarak kaldı ve bunu unutmadı. Siyasi yasakların, siyasetçilere verilmemesi gerektiğine inandığı için, kendisiyle doğrudan doğruya alakası olmayan, kendi partisinden olmayan başka partilerden olanların da siyasi yasaklarının kaldırılması için mücadele etti ve o mücadeleyi başardı.

Keşke bütün siyasetçiler, aynı noktada birleşse ve kendilerinin başına bir şey gelmediği zamanlarda başka partileri yasaklama yolunda yahut siyasetçileri yasaklama yolunda düşüncelere kapılmasa. Bu da bir temenni tabii, Baykal’ı rahmetle, özlemle anacağım. Benim hayli eski bir arkadaşımdı. Siyaset hayatında çeşitli tartışmalar olabilir fakat o tartışmaların içinde bulunanlar hele aynı partide olurlarsa hep aynı istikamette yürürler genel olarak. Onu şimdi sonsuzluğa uğurluyoruz. Allah rahmet eylesin, bütün yakınlarının başı sağolsun, bütün yoldaşlarının başı sağolsun, bütün milletimizin başı sağolsun.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin sevgili büyük ailesi… Saygıdeğer Olcay Baykal hanımefendi ve çok değerli Baykal ailesi, bugün burada bir vatanseveri, partimizin dördüncü genel başkanı sayın Deniz Baykal’ı sonsuzluğa uğurlamak için bir araya geldik.

İzniniz olursa duygularımı Sayın Genel Başkanıma hitaben paylaşmak isterim. Sayın Genel Başkanım, ülkemiz ve dünya için son derece zor ve karanlık günlerin eşiğinde, ikinci dünya savaşının arifesinde doğdunuz. O yılların sosyal, siyasal ve ekonomik ikliminde ve geleceği belirsiz günlerinde; aileniz her şeye rağmen, yarınlara duyduğu bir umutla size Deniz ismini verdi. Bütün bir ömrünüzü isminize uygun bir şekilde; bu güzel ülkemizin refahına, huzuruna, mutluluğuna, bolluğuna, bereketine ve kardeşliğine vakfettiniz. Ülkemizin çıkarlarını her ortamda savundunuz. 1 Mart Tezkeresine karşı gösterdiğiniz tarihsel duruş milletimiz tarafından asla unutulmadı, unutulmayacak.

Sayın Genel Başkanım. Kuvay-ı Milliyeci bir ailenin ferdi olarak, bu ülkenin dünü ile yarını arasında köprü olarak… Ülkemizin güzel geleceğini, demokrasi ve özgürlük çerçevesinde inşa eden aktörlerin hem öncüsü hem yol arkadaşı oldunuz. Bildiğiniz üzere Millî Mücadelemizin büyük komutanı, ülkemizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘Benim iki büyük eserim var, biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri de CHP’dir’ der. Ne mutlu size ki; Mustafa Kemal’in iki büyük eserinde de unutulmayacak izleriniz, unutulmayacak emekleriniz var.

Sayın Genel Başkanım, ülkemizi barış ve kardeşlik içinde bir arada geleceğe taşıma kararlılığından hiç ödün vermediniz. Devlet adamı kimliğinizi, her ortamda hissettirdiniz. 12 Eylül’de, diğer siyasi parti liderleriyle birlikte Zincirbozan’ı yıkıp geçen de, 12 Eylül ve diğer askeri darbelerle hesaplaşmaktan da bir an olsun geri adım atmayan, sizdiniz.

Siz ki ‘Benim 12 Eylül’le siyasi hesaplaşmam bitmedi. 12 Eylül’ün demokratik, laik rejime verdiği tahribatı giderinceye kadar, Türkiye’de tam ve gerçek demokrasi kuruluncaya kadar benim hesaplaşmam sürecek’ diyensiniz. Biz, yani CHP’nin sizden sonraki kuşakları; demokrasi mücadelesini Atatürk’ten, İsmet İnönü’den, Bülent Ecevit’ten ve sizden öğrendik.

Sayın Genel Başkanım, dönemin ABD Başkanı Obama’ya, 2009 yılında; Türkiye’ye yaptığı ziyarette, Türk halkını ve Türkiye modernleşmesini daha iyi tanıması ve anlaması için kendisine Sait Faik Abasıyanık ve Ahmet Hamdi Tanpınar kitaplarını hediye etmiştiniz.

Hediye olarak bu iki kitabı seçmiş olmanız, hediye edilme gerekçelerinin yanı sıra; sizin entelektüel birikiminizi de göstermesi açısından anlamlıydı. Sözlerimi, Obama’ya hediye ettiğiniz Tanpınar’ın Huzur adlı romanından bir cümleyle tamamlamak istiyorum.

Tanpınar, romanında romanın kahramanlarından İhsan’a şu cümleyi söyletir: ‘Fikre, sanata hiç karışmayacağız. Onları hür bırakacağız çünkü onlar hürriyet, mutlak hürriyet isterler.’ Sayın Genel Başkanım huzurunuzda söz veriyorum. Ülkemizde mutlak anlamda hürriyeti tesis edeceğiz, ömrünüzü verdiğiniz demokrasi ve özgürlük mücadelesini tamamlayacağız. Bu duygularla size Allah’tan rahmet, sevgili eşiniz Olcay Baykal hanımefendiye, ailenizin tüm bireylerine, CHP ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum. Hoşça kalın Sayın Genel Başkanım.” dedi.

 

İlgili Haberler