DOLAR 31,0336 0.09%
EURO 33,7702 0.57%
ALTIN 2.025,780,39
BITCOIN 16062510,37%
Ağrı

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cabbar Şıktaş’ın Kaleminde”DİPLOMAT ÜLKESİNİ TEMSİL EDER”

Cabbar Şıktaş’ın Kaleminde”DİPLOMAT ÜLKESİNİ TEMSİL EDER”

ABONE OL
15:02 | 31 Ocak 2020 15:02
Cabbar Şıktaş’ın Kaleminde”DİPLOMAT ÜLKESİNİ TEMSİL EDER”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Usta Gazeteci, Yazar, Küresel Gazeteciler Konseyi Iğdır Temsilcisi Cabbar Şıktaş Yazdı ”DİPLOMAT ÜLKESİNİ TEMSİL EDER’

Hangi ülkenin olursa olsun, görev başındaki büyükelçi, konsolos kısacası diplomat; görevi gereği kendi ülkesini temsil eder. Yaptığı her iş bağlı olduğu devlet tarafından verilen yetki ve bilgiler dahilinde yapılır.

Bir diplomat bulunduğu ülkede gerek kendi görevleriyle ve gerek temsil ettiği ülke vatandaşlarıyla ilgili ne işlem yapmış olursa olsun bunu günlük rapor edip ülkesine bildirmek zorundadır.

Birkaç gündür Iğdır’da faaliyet gösteren ASİMDER Dernek Başkanı Göksal Gülbey, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev’i ve Azerbaycan’ı itibarsızlaştırmaya yönelik bir propaganda başlatmış ve sosyal medya üzerinden Azerbaycan’ı ve onun ülkemizdeki konsolosunu küçük düşürmeye çalıştığı görülmüştür.

Yukarıda da belirttiğim gibi bir ülkenin diplomatı o ülkeyi temsil eder, onu eleştirdiğinizde, onu itibarsızlaştırmaya çalıştığınızda; o ülkeyi eleştirmiş, itibarsızlaştırmaya çalışmış olursunuz. Diplomata yönelik her itam bağlı olduğu devleti hedef alıp, diplomatın şahsına yönelik değildir.

Geçtiğimiz yıllarda ASİMDER Başkanı Göksal Gülbey, Nuru Guliyev aleyhinde yine benzeri paylaşımlar yapmış, küçük düşürmeye çalışmıştı. Merkezi Bakü’de bulunan Beynelhalk Diaspora Başkanı İsmail Ağayev’in araya girmesi ile Ağayev, Göksal Gülbey’i Kars’a götürerek Guliyev ile barıştırmış, aralarındaki sorun çözülmüştü.

Ancak geçtiğimiz hafta Azerbaycan tarafından Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu aracılığı ile Cabbar Şıktaş’a, Ziya Zakir Acar’a, Kars Valisi’ne ve Erzurum Belediye Başkanı’na Diplomatik Hizmet Madalyası verilmesinin ardından yeniden Gülbey tarafından Başkonsolos Guliyev hakkında kara propaganda başlatılmıştır.

Ne üzücüdür ki bu madalya neden bize değil de onlara verildi demeye getirip bir ülkenin diplomatını böylesine pervasızca eleştirmekte, Azerbaycan’ı bölgede itibarsızlaştırmaya çalışmaktadırlar. Gerçekten çok ayıp ve gerçekten çok üzücü bir durum.

Her şeyden önce konsolos bu ülkede misafirdir. İnsan misafire böyle davranmaz. Kaldı ki Azerbaycan davasını savunuyorum diyen birisi de madalya alamadı diye böyle bir teşebbüste bulunamaz. Demek ki ortada samimiyet yokmuş ve ben varsam olur, başkası olursa olmaz düşüncesi hakim kılınmıştır.

Her seferinde ısıtılıp ısıtılıp servis edilen bir konu da şudur. HDP’li eski milletvekili ve aynı zamanda Türkiye- Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi olan ve şimdiki Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev’i ziyaret etmesini eleştiri konusu yapıp bunun üzerinden Guliyev’e yüklenmesidir.

Birincisi, ziyarete gelen kişi Kars halkı tarafından seçilmiş bir milletvekiliydi. Nezaketen de konsolosluğu ziyaret etmesi gayet normaldir. Partisinin HDP olması ziyarete gölge düşürmez. Adı üstünde nezaket ziyareti. Yani yarın bir Iğdır Milletvekili veya belediye başkanı sizi ziyarete gelecek olsa hayır kabul etmiyorum mu diyeceksiniz?

Nuru Guliyev bugünlerde yapımına başlanacak olan “Iğdır Haydar Aliyev Parkı” ile alakalı Iğdır Belediye Başkanı ile görüşmeyecek mi?

Iğdır Belediye Başkanı, devletin Valisi ile görüşmüyor mu? Tersinden bakalım, Vali Iğdır Belediye Başkanı ile görüşmüyor mu?

Görüşmediklerini düşünün Iğdır’da devlet kurumları nasıl işler? Denetim ve vesayet nasıl sağlanır? Hem sonra siz, biz, yargıç mıyız? Kimin bir cezası varsa buna karar verecek olan yargıçlardır.

Kaldı ki, Nuru Guliyev de Azerbaycan’ın Türkiye’deki iki konsolosundan biridir. Yani ziyaretine gelen kişiyi buyur edip bir bardak çay ikram eder. Bir bardak çay ikram etti diye de o kişiyle fikir birliği yaptı denilemez.

Mahkemelik bir durumunuz söz konusuymuş, mahkeme seviyesine gelmeniz elbette ki üzücü bir durumdur. Sizi mahkemeye verdiğini şimdi mi öğrendiniz? Geçen yıl İsmail Ağayev’le Kars’a gittiğinizde zaten dava açmıştı size. Aradan aylar geçtikten sonra bugün olmuş gibi propaganda yapıyorsunuz. Bu da hiç hoş değildir.

Ne bu hazımsızlık?
Nereye kadar bu art niyet?
Bu zihniyetle mi bu toplumu bir çatı altında birleştireceksiniz?

Unutmayın ki, bu tavırlarınız yüzünden yaptıklarınız hoş karşılanmamakta ve tepki toplamaktadır. Siz sanıyor musunuz ki bu işle ilgili mesaj attığınız kişiler mesajınızı gerisin geriye bana da atıp bu ayıp bir durumdur demediklerini.

Asılsız Ermeni İddiaları İle Mücadele Derneğini, Azerbaycan Diplomatlarını Eleştirme Derneğine dönüştürmeniz hiç hoş değildir.

Sayın Göksal bey, diğerlerine karışmam, kendimle ilgili söylüyorum, bana madalya verildikten sonra binlerce kişi benim bu mutluluğumu paylaştı. Hepsine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Tebrik etmeyenlerden birisi de sizsiniz. Bu da gösteriyor ki Nuru Guliyev’e saldırı eleştirisi yapmanız bana madalya verilmesinden ötürüdür. Ben yıllarca sizin yapmış olduğunuz çalışmaları gazetelerimde yazarken, sizi destekleyip birçok toplantınıza iştirak ederken hiç kıskançlık duygusuna kapılmadım. Sizin benimle ilgili böylesine bir düşüncede oluşunuz gerçekten hoş olmamıştır.

Dikkat ederseniz ifadelerimi seçerek kullanıyorum. Unutmayın ki dünya bir günlük değildir ve herkes bildiği kadar yol alır.

Beni dinlerseniz nefsinizi kontrol edin ve bu tarz davranışlara meyil etmeyin. Çünkü keskin sirke küpüne zarar verir. Siz de böyle yaparak ancak bu halka zarar vermiş olursunuz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.