Bölgeye Göre Doğalgaz Faturası Ödenecek!

08.01.2022 14:18

Doğalgaz faturalarında da yeni bir uygulamaya gidilerek, TBMM'ye sunulan kanun teklifi ile kademeli tarifeye geçiliyor. Vatandaşların merakla beklediği doğalgaz faturalarındaki 'kademeli ücretlendirme' çalışmasının ayrıntıları açıklandı.

Bölgeye Göre Doğalgaz Faturası Ödenecek!

Doğalgaz faturalarında da yeni bir uygulamaya gidilerek, TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile kademeli tarifeye geçiliyor. Vatandaşların merakla beklediği doğalgaz faturalarındaki ‘kademeli ücretlendirme’ çalışmasının ayrıntıları açıklandı.

AK Parti tarafından hazırlanan ve az elektrik tüketenden düşük, çok elektrik tüketenden daha yüksek ücret alınmasını sağlayarak elektrik tasarrufunu özendirmeyi amaçlayan kanun teklifinin ardından, doğal gaz faturalarından BES’e kadar pek çok alanda düzenlemeler içeren 18 maddelik kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Teklife göre, bölgesel ve iklimsel koşullar dikkate alınarak kademeli doğal gaz satış fiyatı uygulanabilecek.

Yapılan çalışmalara göre, bölgesel ve iklimsel koşullar dikkate alınarak il veya bölge bazında kademeli doğal gaz satış fiyatı uygulanabilecek. Düzenleme ile maliyetler için bir çalışma yapılacak, gerekli olan abone grubu için il bazında iklim şartları ve tüketim miktarına uygun olacak bir kademe belirlenecek. Oluşan tüketim maliyetleri bu kademe üstünde tüketim yapan abonelere yansıtılacak.

Yapılan çalışma ile Türkiye’nin Erzurum, Kars, Van, Ağrı, Iğdır veya Sivas gibi soğuk bölgelerindeki tüketim miktarına uygulanacak kademeli tarife ile Antalya, İzmir veya Adana gibi kış şartlarının daha hafif geçtiği illerde geçerli olacak kademeli tarife farklı olacak.

Daha önce Bakan Dönmez tarafından açıklanan doğalgazda kademeli tarife ile ilgili son açıklama AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’tan önceki gün gelmişti. Elitaş, “Arkadaşlarımı kanun teklifini hazırlıyorlar. 4 Ocak tarihinden itibaren, Meclis çalışmalarına başladığında kademeli doğal gaz tarifesini getireceğiz. Villada oturanla gecekonduda oturanın aynı fiyatla doğalgaz tüketimini uygun bulmuyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

 

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler