Başkan Sayan, Vali Varol’u Çöpten Enerji Üretecek Katı Atık Tesisi Hakkında Bilgilendirdi

13.11.2020 14:27

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Vali Dr. Osman Varol'a ,Ağrı Belediyesinin  Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim tesisini tanıtarak, yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Başkan Sayan, Vali Varol’u  Çöpten Enerji Üretecek Katı Atık Tesisi Hakkında Bilgilendirdi

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Vali Dr. Osman Varol’a ,Ağrı Belediyesinin  Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim tesisini tanıtarak, yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Aşağı Küpkıran  mevkiinde  hayata geçirilerek  10 bin 400 Hanenin yıllık elektrik ihtiyacı karşılayacak olan katı atık ayrıştırma tesisini gezen Başkan Savcı Sayan ve Vali Dr. Osman Varol, yapım aşaması tamamlanmak üzere olan projeyi yürüten yüklenici firma yetkilileri ile görüşme gerçekleştirerek tesis hakkında bilgi aldı.

Aşağı Küpkıran Mevkii katı Atık Depolama Alanında hayata geçirilerek, 10 bin 400 hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak tesisin projesi hakkında Belediye Başkanı Savcı Sayan’dan bilgi alan Vali Varol, kurulan Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi ile geri dönüşüm ürünlerinin ilimizin ekonomisine kazandırılacağını belirtti.

15 milyon Türk Lirası yatırım ile yapılan tesisin proje teknolojisi ile 9.1 GWH çevreye duyarlı hibrit sürdürülebilir üretim sağlanacak, günlük 320 tonluk katı atığın oksijensiz ortamda çürümesi sonucu çıkan çöp gazının boru hatları vasıtasıyla toplanması ve gaz motorlarında kullanılması sonucu elektrik üretilecek.

Özel Haber: Gönül Özkılıç

 

İlgili Haberler