Barış Yasasıyla Gelen EMEKLİLİK MÜJDESİ

24.07.2021 16:30

Milyonların nefes aldığı barış yasasıyla gelen ''Emeklilik  Müjdesinden''  kimler faydalanabilecek?

Barış Yasasıyla  Gelen EMEKLİLİK MÜJDESİ

Milyonların nefes aldığı barış yasasıyla gelen ”Emeklilik  Müjdesinden”  kimler faydalanabilecek?

Milyonların nefes aldığı barış yasasıyla birlikte ev kadınlarından kısmi çalışanlara kadar geniş bir kesimi ilgilendiren ‘isteğe bağlı, topluluk sigorta primlerine dair borçlar’ da yapılandırılacağı bildirildi.

Yapılandırma kanunu, Nisan 2021 tarihinde ve önceki aylara dair olup başvuru tarihi itibari ile ödeme fırsatını ortadan kalkmayan isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primlerinin de yapılandırılmasına olanak vereceği belirtildi.

İsteğe bağlı kapsamında sigortasını başlatan fakat primini yatıramayanların 1 sene süreleri bulunuyor.

Bu süre içerisinde primlerin yatırılmaması durumunda sigortalılık süresine sayılmıyor. Bu kapsamda olan ev kadınları 12 aylık dönemde ödenmeyen primleri için yapılandırmaya başvurup taksit olanaklarından yararlanabilir.

Bu ay başvuranlar geçtiğimiz sene Ağustos ayından sonraki, Ağustos’ta başvuranlar da Eylül ayından sonraki döneme ait prim borçlarını yapılandırabilecek.

Borcun meydana geldiği tarihteki ana para tutarını enflasyon farkı ile peşin veya taksitle ödeme fırsatı bulunuyor. Peşin ödeyenlerin enflasyon farkının %90’ı silinecek.

Bu kapsamda olup da yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin de 30 Ağustos tarihine kadar başvuruda bulunması gerekiyor.

KISA ÇALIŞANLARI DA KAPSIYOR

Kısmi süreli yani bir ayda otuz günden az çalışanlar primlerini yatırarak eksik günlerini aynı ay içinde 30’a tamamlıyor.

Bu kapsamdaki isteğe bağlı sigorta primleri 4/a yani eski adıyla SSK kapsamında değerlendiriliyor.

Kısmi süreli çalışanlar da son 12 aylık dönemde ödenmemiş primler için yapılandırma hakkından yararlanabilecek.

Tarım sigortalıları, kısmi süreli çalışan sanatçılar, ev hizmetlerinde çalışanlar, taksi, dolmuş şoförleri de yapılandırma kapsamında borçlarını taksitlendirebilme fırsatı bulacak.

 

Kaynak: Ş.V

İlgili Haberler