Barajlardaki Doluluk Oranı Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

24.08.2018 00:33

Barajlardaki Doluluk Oranı Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

Erzincan’da bahar aylarında aralıklarla etkili olan yağmurlar, barajlardaki doluluk oranlarını yüzde 100’lere çıkarırken çiftçilerin de yüzünü güldürdü.
Yağışların ardından DSİ Erzurum 8. Bölge Müdürlüğüne bağlı Erzincan, Erzurum ve Ağrı’daki barajlarda doluluk oranları yüzde 99’lara ulaşırken, kış aylarının yağışsız geçmesi nedeniyle ekim dönemine endişeli giren çiftçinin de yüzü güldü.
DSİ Erzincan Şube Müdürü Hakan Bekar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte bu yıl ocak ve şubat ayının kendileri açısından kurak geçtiğini, nisan ve mayısda ise yağışların başladığını belirtti.
Ülke genelinde son 44 yılın en kurak kış mevsimini yaşadıklarını ifade eden Bekar, şunları aktardı:
“Kış aylarında son 44 yılın en kurak mevsimini yaşamamıza rağmen nisan ve mayıs aylarında etkili olan yağışlarla birlikte barajlarımızdaki doluluk oranı yüzümüzü güldürmeye yetti. Sulama konusunda şehrimizde endişe edilecek en ufak bir husus kalmamıştır. Şu an bölgemizde bulunan sulama amaçlı tüm barajlarımız yüzde 98 seviyelerine çıkmış durumda. Bu da çiftçimizin ürünleri için eylül ve ekim ayına kadar duyduğu su ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır.”

İlgili Haberler