Banka müşterilerini +99’la dolandırılan çete çökertildi

05.06.2021 13:39

Bankaların müşteri hizmetlerine ait telefon numaralarının başına +99'u ekleyip bankadan arandıklarına ikna ettikleri vatandaşları, "Hesabınızdan para çekildi" diyerek dolandıran 13 kişilik çete düzenlenen operasyon sonucunda yakayı ele verdi.

Banka müşterilerini +99’la dolandırılan çete çökertildi

Bankaların müşteri hizmetlerine ait telefon numaralarının başına +99’u ekleyip bankadan arandıklarına ikna ettikleri vatandaşları, “Hesabınızdan para çekildi” diyerek dolandıran 13 kişilik çete düzenlenen operasyon sonucunda yakayı ele verdi.

Bazı banka müşterilerinin ise bilgileri dışında hesaplarından para çekildiğini belirterek savcılıklara başvuruda bulunduğu kaydedildi.

Dolandırıcılık çetesi üyeleri, bankaların müşteri hizmetlerine ait telefon numaralarının başına Özbekistan’ın uluslararası telefon kodu +99 ekleyerek internet üzerinden vatandaşları aradı.

Yapılan üç aylık çalışmada çete üyelerinin kimlikleri ve kaldıkları adreslerin deşifre edilmesinin ardından başlatılan eş zamanlı operasyonda 5 kişi gözaltına alındı. 5 kişinin tutuklanmasının ardından İstanbul ve Düzce’de devam eden operasyonda çete üyesi 8 kişi daha yakalandı. Aramalarda da, ruhsatsız Sig Sauer tabanca ve çok sayıda banka kartı ele geçirildi.

8 KİŞİ SORGUDA

Gözaltına alınan 8 kişi, ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve kurulan örgüte üye olmak (TCK 220), kişinin, kendisini kamu görevlisi veya banka, sigorta ya da kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurum veya kuruluşlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle dolandırıcılık’ suçlamasıyla sorguya alındı.

 

Kaynak: Ş.V

İlgili Haberler