Bakan Yanık ödemelerin hesaplara yatırılmaya başlandığını duyurdu

18.10.2021 09:12

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yaptığı yazılı açıklamada Bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlar ve aileleri için toplam 963 milyon 172 bin TL 'Evde Bakım Yardımı' ödemelerini hesaplara yatırdıklarını ifade etti.

Bakan Yanık ödemelerin hesaplara yatırılmaya başlandığını duyurdu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yaptığı yazılı açıklamada Bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlar ve aileleri için toplam 963 milyon 172 bin TL ‘Evde Bakım Yardımı’ ödemelerini hesaplara yatırdıklarını ifade etti.

 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yaptığı yazılı açıklamada, bakıma ihtiyacı olan engelli bireylerin aileleri yanında desteklenmelerinin öncelikli hedeflerden biri olduğunu ifade ederek, ‘Evde Bakım Yardımı’ kapsamında hak sahibi başına aylık 1797 lira 97 kuruş ödeme yapıldığını söyledi.

 

Engelli vatandaşlara yönelik politikaları aile odaklı sosyal hizmet vizyonu doğrultusunda gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Yanık, “Yaşamlarını kendi başlarına sürdüremeyen, ailesi yanında bakımı mümkün olmayan engelli vatandaşlarımıza kuruluşlarda bakım hizmeti sunuyoruz. Aileleri yanında kalan engellilere ise gündüz bakım hizmeti, evde bakım yardımı gibi hizmet modelleriyle destek oluyoruz. Evde bakım yardımı ile bakıma ihtiyaç duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşlarımızı da destekliyoruz” diye konuştu.

 

Bakıma muhtaç engelli yakınının bakımını üstlenen 530 bin vatandaşa ‘Evde Bakım Yardımı’ yapıldığını belirten Yanık, “Bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlar ve aileleri için toplam 963 milyon 172 bin TL ‘Evde Bakım Yardımı’ ödemelerini hesaplara yatırıyoruz” dedi.

Kaynak: SABAH

İlgili Haberler