Bakan Koca Açıkladı: Normalleşme Hangi İllerden Başlayacak

19.02.2021 15:18

Türkiye koronavirüsle mücadelesinde “yerinde karar” dönemiyle 1 Mart’tan itibaren kontrollü normalleşecek.

Bakan Koca Açıkladı: Normalleşme Hangi İllerden Başlayacak

Türkiye koronavirüsle mücadelesinde “yerinde karar” dönemiyle 1 Mart’tan itibaren kontrollü normalleşecek.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan normalleşme sürecile ilgili flaş açıklamalar geldi.

Mutasyonlu il sayısının 37’ye çıktığını belirten Koca, “Esnetme veya kısıtlama kararları iller bazında iki haftada bir verilecek” dedi.

Türkiye “yerinde karar” dönemiyle 1 Mart’tan itibaren kontrollü normalleşme sürecine girecek. Kademeli normalleşmenin detaylarını anlatan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kentlerin dört ayrı kategoride değerlendirileceği kademeli normalleşme ile ilgili, “O dört kategori ile, kentlerin ne durumda olduğunu, neyin açılıp neyin kapanacağını bileceğiz. İl il açma/kapama uygulaması iki haftada bir değerlendirilecek. 1 Mart’tan sonra, herkes kendi ilinde kafe restoran açılmalı mı açılmamalı mı söyleyecek” dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI, KAFE VE RESTORANLAR İLE YÜZ YÜZE EĞİTİM

Sağlık Bakan Koca, Kabine toplantısı öncesinde, bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Koca, vaka ve aşılama oranlarına göre, sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılması, restoran ve kafelerin açılması, yüz yüze eğitimin başlaması için mart ayı ile birlikte başlayacak kademeli normalleşmenin ayrıntılarını paylaştı. İşte o açıklamalar…

KARAR İLLER BAZINDA VERİLECEK

Kentleri dört ayrı kategoride (düşük, orta, yüksek ve çok riskli) değerlendireceklerini belirten Koca, “O dört kategori ile, kentlerin ne durumda olduğunu, neyin açılıp neyin kapanacağını bileceğiz. İller bazında tedbirleri daha çok somutlaştırıp, açılım ya da kapamayı ona göre yapmayı düşünüyoruz.

HERKES KENDİ İLİNDE KAFE VE RESTORANLARI AÇABİLECEK

İl il açma/kapama uygulaması iki haftada bir değerlendirilecek. 1 Mart’tan sonra, herkes kendi ilinde kafe-restoran açılmalı mı açılmamalı mı söyleyecek, bize ihtiyaç kalmayacak. İllere göre harita olarak vaka ortalamasını da haftalık açıklamaya devam edeceğiz.

MUTASYONLU VİRÜS 37 ŞEHRE YAYILDI

En son 196 olarak açıklanan Türkiye’deki mutasyonlu virüsle ilgili Koca, “Hem il sayısı hem de oran olarak giderek artıyor. Şu an 37 ilde mutasyon var. Yayılımı fazla. Ancak hastalık etkisi artmış ya da azalmış değil” diye konuştu.

KARADENİZ BÖLGESİNDEKİ ARTIŞ MUTASYONLA İLGİLİ DEĞİL

“Karadeniz kentlerindeki vaka sayılarında artış görülüyor. Sebebi ne” sorusu üzerine Koca, “Mutasyonla ilgi değil. Tamamen o bölgedeki hareketlilik veya o bölgedeki il bazında denetim dahil olmak üzere birçok faktör etkili olabilir” yanıtını verdi.

Kaynak: Ş.V

İlgili Haberler