Alanya’da 2. Küresel Medya Buluşması başlıyor

26.10.2022 12:14

Küresel Gazeteciler Konseyi’nin Medya Çalıştayı ve Ödül Töreni’ni kapsayan 2. Küresel Medya Buluşması, 27-30 Ekim tarihleri arasında Alanya’da gerçekleştirilecek.

Alanya’da 2. Küresel Medya Buluşması başlıyor

Küresel Gazeteciler Konseyi’nin Medya Çalıştayı ve Ödül Töreni’ni kapsayan 2. Küresel Medya Buluşması, 27-30 Ekim tarihleri arasında Alanya’da gerçekleştirilecek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 18 ülkeden 37 yabancı gazeteci ile birlikte toplam 156 gazetecinin katılacağı buluşmanın onur konuğu olacak. Tatar, yerleşecek programda Küresel Diplomasi Ödülü’nü de alacak.

Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’daki yoğun programı nedeniyle ödül törenine yetişememesi halinde Çavuşoğlu’nun online olarak görüntülü bağlantıyla bir konuşma yaparak bir başka onur konuğu olması bekleniyor.

Lonicera World Otel’de yapılacak ödül törenine Dünya Rus Medya Konseyi Başkan Vekili Mihail Gusman, Dünya Basın Konseyleri Başkanı ve KKTC Basın Konseyi Başkanı Prof. Dr. Melek Şule Aker, duayen gazeteci yazar Yavuz Donat, TRT World Koordinatörü Bora Bayraktar, Haber Global CEO’su Mammad Gulmammadov, Eko Türk TV sahibi Cengiz Özdemir, MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği Başkanı) Recep Ergül, MESAM Yönetim Kurulu Üyesi ve eski Çalışma Bakanı Mustafa Kul da katılacaklar.

Duayen gazeteci yazar Yavuz Donat, TRT World Koordinatörü Bora Bayraktar, Ukrayna savaşında yaptığı yayınlarla dünyanın dikkatini çeken Kırımlı kadın gazeteci Gülsüm Khalilova ile TÜRKSOY geçmiş dönem başkanı Düsen Kaseinov’un da ödül alacağı gala gecesi, 20’ye yakın Türkiye ve KKTC kanalından canlı yayınlanacak. Çalıştay ise Eftelya Otel konferans salonunda gerçekleştirilecek.

KGK Medya Çalıştayı ve Ödül Töreni programı, 27 Ekim Perşembe günü saat 11.00’den itibaren konukların Alanya’ya gelmesiyle başlayacak.

28 Ekim 2022 Cuma günü Eftelya Marin Otel Toplantı Salonu’nda 14.00-15.00 saatleri arasında KGK’nın Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Etik Kurulu, Onur Kurulu ve Danışma Kurulu toplanacak.

15.15–16.15 saatleri arasında KGK’nın Yaygın Medya Meclisi ve Yaygın Medya üyeleri, Yerel Medya Meclisi ve İl Temsilcileri, Dış Medya Meclisi ve Dış Temsilcilerin genişletilmiş toplantıları yapılacak.

16.30-18.30 saatleri arasında Çalıştay ve Genel Toplantı gerçekleşecek. Toplantıda ‘Sosyal Medya Yasası’, ‘Medyanın Geleceği’ ve ‘Son Dönemde Yaşanan Sorunlar’ gibi önemli konular masaya yatırılacak.

Konuk gazeteciler aynı gün saat 19.30’da Lonicera World Otel Balo Salonu’ndaki Gala Yemeği ve Ödül Töreni’ne katılacaklar.

28 Ekim Cuma akşamı Lonicera World Otel Balo Salonu’ndaki Gala Yemeği ve Ödül Töreni programı, Benan Kepsutlu’nun Türkçe ve İngilizce sunumuyla başlayacak. Açılış konuşmalarını KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar gerçekleştirecekler.

Ardından Küresel Başarı Ödülleri ile şükran plaketleri takdim edilecek. Gala Yemeği ve Ödül Töreni programı, müzik ve eğlence ile devam edecek.

29 Ekim Cumartesi günü konuk gazetecilerin Alanya şehir turu ve Dimçayı Klas Piknik’te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ardından organizasyon 30 Ekim Pazar günü konukların uğurlanmasıyla sona erecek.

KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Alanya buluşmasının önemini belirterek, “Geçen yıl küresel medya buluşmasının ilkini yine Alanya’da yapmıştık. Alanya yıllık genel çalıştay ve ödül törenimiz için değişmez adresimiz oldu. Alanya’nın tüm dinamikleriyle bu organizasyona verdiği desteğe minnettarız. Çalıştayın şimdiden camiamıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

İlgili Haberler