AİÇÜ’de “Prof. Dr. Fuat SEZGİN ve İslam Bilim Tarihi” Konulu Panel Düzenlendi

19.04.2019 16:06

AİÇÜ’de “Prof. Dr. Fuat SEZGİN ve İslam Bilim Tarihi” Konulu Panel Düzenlendi

“2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” etkinlikleri kapsamında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Mevlana Halid-i Bağdadi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Ahmed-i Hani Bilim, Kültür ve Sanat Araştırmaları Merkezi tarafından “Prof. Dr. Fuat SEZGİN ve İslam Bilim Tarihi” konulu panel düzenlendi. AİÇÜ Kültür Kongre Merkezi Selçuklu Salonunda gerçekleşen programda İstanbul Üniversitesinden Prof. Dr. Özcan HIDIR, Sabahattin Zaim Üniversitesinden Prof. Dr. Hüseyin HANSU ve AİÇÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Âdem YERİNDE konuşmacı olarak yer alırken programa AİÇÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Faruk Kaya, Prof. Dr. Önder ŞİMŞEK, Dekanlar, idari ve akademik personel ile öğrenciler katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan AİÇÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Faruk KAYA, İslam Kültür ve Medeniyetinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve onu yeni nesillere en doğru şekilde aktarmak amacıyla, 2018/6 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 2019 yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edilmiştir. Bu bağlamda Ağrı ve Doğubayazıt’ da uzun süre müftülük yapan ve kabri Doğubayazıt şehrinde bulunan merhum Hafız Muhammed Mirza’nın oğlu olan ve İlköğrenimini Doğubayazıt’ta tamamlayan Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamız ile ilgili çalışmalar yapmak Üniversitemiz için daha büyük bir önem arz etmiştir.” dedi.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinin, “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” kapsamında yapılacak etkinliklerde aktif rol üstlenebilmek amacıyla Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ve Kırıkkale Üniversitesi ile ortak bir protokol imzaladığını belirten Prof. Dr. KAYA, bu kapsamda İslami İlimler Fakültesinde bulunan Konferans Salonuna Prof. Dr. Fuat Sezgin’in isminin verildiğini, bu yıl 27-29 Eylül 2019 tarihlerinde üçüncüsü yapılacak olan Uluslararası Ahmed-i Hânî Sempozyumu’nun konusun “İslam Bilim ve Kültür Tarihçisi Olarak Prof. Dr. Fuat SEZGİN” şeklinde belirlendiğini, III. Uluslararası Ahmed-i Hânî Sempozyumunda sunulacak tebliğler için Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergimizin “İslam Bilim ve Kültür Tarihçisi Olarak Prof. Dr. Fuat SEZGİN özel sayısı çıkaracağını ve Prof. Dr. Fuat SEZGİN’in babası merhum Hafız Muhammed Mirza SEZGİN’in Ağrı Doğubayazıt ilçesinde olan kabrinin Üniversite tarafından restore edilerek yeniden çevre düzenlemesi yapıldığını söyledi.

İlgili Haberler